نسخه شماره 2.5.1

«خبرنگار شبکه سحر در آذربایجان تحت بازداشت است»
روابط تهران و باکو در چند سال گذشته دچار تنش بوده است
از میان متن

  • ساعاتی پیش از بازداشت آنار بایرامعلی، رئیس پارلمان آذربایجان اعلام کرد که شبکه سحر دست به اقدام‌های تحریک‌آمیز ضدآذری زده است
مردمک
دوشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۸:۳۲ | کد خبر: 69038

رسانه‌های آذربایجان و مطبوعات غربی گزارش داده‌اند که خبرنگار ایرانی شبکه سحر، وابسته به تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی، به اتهام «حمل موادمخدر» در باکو همچنان تحت بازداشت است.

براساس گزارش‌ها آنار بایراملی، که از او با عنوان خبرنگار آذری زبان شبکه سحر و خبرگزاری فارس نام برده شده هفته گذشته در آذربایجان بازداشت شد. مقام‌های دولت باکو گفته‌اند که آقای بایراملی حدود ۴۰۰ گرم هروئین حمل می‌کرده است.

آقای بایراملی ۳۱ ساله به مدت پنج سال برای شبکه سحر که مواضع انتقادی علیه دولت باکو دارد، کار می‌کرده است.

خبرگزاری فارس پیش از این گزارش داده بود که آنار بایراملی خبرنگار محلی صداوسیمای جمهوری اسلامی در باکو است که همراه راننده‌اش بازداشت شدند و این افراد «به سبک اتهام‌زنی‌های دوران شوروری به داشتن موادمخدر متهم شده‌اند.»

برادر آقای بایراملی گفته است که پنج مامور پلیس روز جمعه ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن) بدون ارائه هیچ مدرکی به خانه آن‌ها در باکو رفته و آنار را با خود بردند.

الدار بایراملی اتهام حمل موادمخدر توسط برادرش را ردکرده و ادعا کرده که این نقشه پلیس آذربایجان بوده است. 

او افزوده است که در ۲۰ روز گذشته آنار چندین بار به اداره پلیس احضار شده و از او درمورد دیدگاه‌های سیاسی‌اش سؤال کرده‌اند. 

هم‌زمان سفارت ایران در باکو هشدار داده که بازداشت این خبرنگار آذری زبان شبکه سحر می‌تواند تنش موجود میان دو کشور همسایه را تشدید کند.

خبرگزاری ای.ان.اس آذربایجان به نقل از یک دیپلمات سفارت ایران در باکو نوشت: این حادثه به تشدید وخامت روابط دوجانبه منجر خواهد شد. آقای بایراملی یک شخص مؤمن و مسئول است.

ساعاتی پیش از بازداشت آنار بایراملی، رئیس پارلمان آذربایجان اعلام کرد که شبکه سحر دست به اقدام‌های تحریک‌آمیز ضدآذری زده است.

آذربایجان یک کشور نفت خیز مسلمان در حاشیه دریای خزر است که دولت سکولار آن روابط دوستانه‌ای با آمریکا دارد.

بازداشت یک خبرنگار ایرانی در آذربایجان در شرایطی گزارش شده که هفته پیش وزارت امور خارجه ایران با احضار سفیر جمهوری آذربایجان به آنچه فعالیت‌های «سازمان جاسوسی» موساد علیه جمهوری اسلامی ایران در خاک آن کشور و «ترور دانشمندان هسته‌ای» خواند، اعتراض کرد.

روابط میان تهران و باکو در چند سال گذشته دچار تنش بوده است؛ ماه گذشته آذربایجان دو نفر را به اتهام ارتباط با سرویس‌های اطلاعات جاسوسی ایران بازداشت کرد.

مقام‌های باکو اعلام کردند که این دو فرد بازداشت شده حملاتی را علیه اتباع خارجی در آذربایجان ازجمله سفیر اسرائیل برنامه‌ریزی کرده بودند.

مقام‌های باکو گفتند که این دو مظنون از یک ایرانی کمک گرفته بودند که با سرویس‌های اطلاعات جاسوسی تهران در ارتباط بوده و از ایران اسلحه و موادمنفجره برای آن‌ها ارسال می‌کرده است.

دولتمردان آذربایجان همچنین گفته‌اند که توطئه عوامل ایران و شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان برای بمبگذاری یک خودروی نزدیک سفارت اسرائیل در چهار سال پیش و همینطور توطئه آن‌ها علیه سفارت‌خانه‌های آمریکا و بریتانیا در سال ۲۰۰۷ را خنثی کرده‌اند.

طبق اسنادی که وب‌سایت ویکی لیکس در دسامبر ۲۰۱۰ منتشر کرد الهام علی اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، گفته بود که «اقدام‌های تحریک‌آمیز» ایران در آذربایجان در زمینه حمایت مالی از گروه‌های اسلامی افراطی و تروریست‌های حزب‌الله افزایش یافته است.»

طی دو سال گذشته رابطه ایران و آذربایجان با چالش‌هایی همراه بوده است. رابطه دو کشور که هر دو عضو سازمان کنفرانس اسلامی هستند نزدیک است اما این رابطه در برخی موارد از جمله روابط دوستانه جمهوری آذربایجان با آمریکا و اسرائیل دچار تنش شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی