نسخه شماره 2.5.1

آذربایجان: تروریست‌های بازداشت شده القاعده در ایران آموزش دیده‌ بودند
از میان متن

  • وزارت امنیت ملی آذربایجان اعلام کرد که برخی از این بازداشت‌شدگان یک دوره آموزش دوماهه در ایران دیده بودند تا برای جهاد آماده شوند
مردمک
پنج‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۷:۳۰ | کد خبر: 70309

دولت جمهوری آذربایجان اعلام کرد که اعضای مظنون به تروریست که به‌تازگی در این کشور بازداشت شده‌اند با القاعده ارتباط داشته و برخی از آن‌ها در ایران آموزش دیده‌ بودند.

وزارت امنیت ملی آذربایجان روز پنج‌شنبه ۱۹ مارس (۳۱ فروردین) با انتشار بیانیه‌ای افزود که برخی از اعضای این گروه ۱۷ نفره علیه نیروهای نظامی ناتو در افغانستان جنگیده‌اند و برخی یک دوره آموزش دوماهه در ایران دیده بودند تا برای جهاد آماده شوند.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست وزارت امنیت ملی آذربایجان روز ششم آوریل (۱۸ فروردین) از متلاشی شدن این گروه خبرداد و گفت که مظنونان این گروه را در باکو و دیگر شهرهای این کشور بازداشت کرده است.

براساس این گزارش بازداشت شدگان این گروه به برنامه‌ریزی برای انجام عملیات ترور به قصد «مختل کردن ثبات و ایجاد وحشت در میان مردم آذربایجان» متهم شده‌اند.

وزارت امنیت ملی آذربایجان در این بیانیه اعلام کرد که برخی از اعضای این گروه تروریستی در سوریه آموزش مذهبی دیده بودند و برخی چگونگی حمل سلاح با گروه «جهاد اسلامی» پاکستان را یاد گرفته بودند.

به نوشته این بیانیه مظنونان بازداشت شده دو ماه در ایران برای نحوه استفاده از اسلحه آموزش دیده بودند.

عارف بابایف، سخنگوی وزارت امنیت ملی آذربایجان گفته است که این گروه بازداشت شده با مامواران بازداشتی ایران در ماه‌های فوریه و مارس ارتباطی نداشته‌اند.

وزارت امنیت ملی آذربایجان اسفندماه گذشته از بازداشت ۲۲ شهروند آذربایجانی خبرداده و گفته بود که آن‌ها ازسوی ایران برای حملات تروریستی علیه سفارت‌خانه‌های اسرائیل و آمریکا و شرکت‌ها و افراد غربی استخدام شده و توسط سپاه پاسداران ایران آموزش دیده بودند.

دولت آذربایجان هفته گذشته نیز از بازداشت اعضای یک گروه ازجمله دو شهروند ایرانی به اتهام «قاچاق موادمخدر، مهمات، سلاح و تجیزات نظامی» خبرداد.

جمهوری آذربایجان یک کشور نفت‌خیز است که میان روسیه و ایران قرار دارد و در سال‌های گذشته روابط خود را با آمریکا تقویت کرده و نقش فعالی در برنامه‌های ضدتروریستی داشته است.

روابط ایران و آذربایجان

روابط نزدیک جمهوری آذربایجان با آمریکا و اسرائیل موجب ناخشنودی ایران اسلامی شده و تهران به قرارداد تسلیحاتی باکو و تل‌آویو اعتراض کرده است اما دولتمردان آذربایجان همواره اعلام کرده‌اند که به هیچ کشوری اجازه نخواهند داد از خاک این کشور به ایران حمله کنند.

الهام علی‌اف، رئیس‌جمهور آذربایجان، چند روز پیش در یک نشست خبری در باکو اعلام کرد که آذربایجان هرگز اجازه نخواهد داد که از خاک این کشور علیه حمله به کشورهای همسایه استفاده شود.

او این سخنان را پس از آن بیان کرد که نشریه «فارن پالیسی» ماه گذشته نوشته بود که آذربایجان به اسرائیل اجازه خواهد داد از خاک این کشور به ایران حمله کند.

الهام علی اف گفته است که دولت باکو نمی‌تواند اجازه دهد هیچ برنامه منفی علیه کشورهای همسایه از خاک آذربایجان صورت بگیرد زیرا کشورهای همسایه دیدگاه مثبتی به آذربایجان دارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی