نسخه شماره 2.5.1

«احضار رئیس‌کل بانک مرکزی» به مجلس در پی هک حساب‌های بانکی
عکس از ایرنا
از میان متن

  • به نوشته خبرگزاری فارس، این هکر حساب‌های بانکی سال گذشته با ارسال اطلاعات بانکی هزار مشتری به مدیران عامل وقت چند بانک، نسبت به ناامن بودن زیرساخت‌ها هشدار داده بود.
مردمک
یکشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۲ | کد خبر: 70202

در پی انتشار خبر هک حساب‌های بانکی و اطلاعیه بانک مرکزی، ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از احضار محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک مرکزی برای پاسخگویی درباره درز اطلاعات محرمانه بانکی خبر داده است.

آقای فتحی‌پور روز یکشنبه، ۲۷ فروردین‌ماه به خبرگزاری مهر گفته که این موضوع قطعا در دستور هفتگی جلسات آینده کمیسیون اقتصادی مجلس لحاظ خواهد شد تا ابعاد مختلف آن بررسی شود.

او همچنین خواستار پاسخگویی مسئولان بانک مرکزی و سایر بانک‌ها درمورد این تخلف شده است.

در پی هک و انتشار اطلاعات سه میلیون کارت‌ اعتباری بانکی در یک وبلاگ، بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای به دارندگان این کارت‌ها هشدار داد که رمز خود را تغییر دهند و مردم نیز با نگرانی از افشای اطلاعات بانکی خود، به خودپرداز‌ها هجوم بردند.

در این اطلاعیه که روز شنبه، ۲۶ فروردین در وب‌سایت بانک مرکزی منتشر شده، از دارندگان کارت‌ها خواسته شده تا در پی بروز برخی «شایعات» در اینترنت و به منظور ارتقای سطح ایمنی و ایجاد محدودیت در دسترسی غیرمجاز، رمزهای خود را تغییر دهند.

این اطلاعیه پس از آن صادر شد که یک وبلاگ اطلاعات کارت‌ اعتباری سه میلیون مشتری در ده بانک را منتشر کرد و مدعی شد که این کار را به منظور «اطلاع رسانی» و برای نشان‌دادن عدم امنیت اطلاعات و روابط ناصحیح در بخش نظارتی سیستم بانکی انجام داده است.

به نوشته خبرگزاری فارس، این هکر حساب‌های بانکی سال گذشته با ارسال اطلاعات بانکی هزار مشتری به مدیران عامل وقت چند بانک، نسبت به ناامن بودن زیرساخت‌ها هشدار داده بود.

در این گزارش آمده است که این کارمند شرکت «ف. الف» بوده که با مجوز بانک مرکزی، خدمات پرداخت الکترونیک به بانک‌‌ها ارائه می‌کرده و به واسطه اختلافی که با مدیران شرکت داشته، به زیرساخت‌های آن نفوذ کرده تا میزان ناامنی آن را نشان دهد.

خبرگزاری فارس همچنین در گزارش دیگری نوشته است که جزئیات این وبلاگ نشان می‌‎دهد این هک شامل اطلاعات بخشی از کارت‌هایی است که در سال‌های ۸۷ تا ۸۹ صادر شده است.

در واکنش به این خبر‌ها، مدیر اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی گفته است «البته این‌گونه ادعا‌ها اثبات‌شده نیست و تنها در حد ادعا است و مشتریان بانک‌ها می‌توانند رمز کارت خود را تغییر دهند.»

به گفته ناصر حکیمی، بانک مرکزی پیش از این نیز تصمیم داشت که در فروردین ماه که زمان مناسبی با توجه به مراجعه کمتر مردم به سیستم بانکی و خودپرداز‌ها است، نسبت به تغییر رمز کارت‌های بانکی اقدام کند.

او افزوده است که «گزارش‌هایی از سوی بانک‌ها مبنی بر اینکه مدت زمان زیادی است بسیاری از مشتریان بانکی نسبت به تغییر رمز کارت خود اقدام نمی‌کنند و این امر مخاطراتی را برای بانک‌ها ایجاد می‌کند»، به بانک مرکزی ارائه شده است.

همچنین یک مقام مسئول بانکی که نامی از او برده نشده، با اشاره به سابقه هک و برداشت از حساب برخی مشتریان در سال ۸۶ گفته است از امروز نرم‌افزاری روی عابر بانک‌ها نصب شده که تمام رمزهای عبور ساده را تشخیص داده و امکان انتخاب نمی‌دهد.

به گزارش خبرگزاری مهر، با اعلام بانک مرکزی و انتشار خبر هک شدن سه میلیون کارت بانکی، بانک‌ها برای ارتقاء امنیت حساب‌ها تمام آیتم‌های خودپرداز‌ها غیر از گزینه تغییر رمز کارت را غیر فعال کرده‌اند.

البته در برخی اطلاعیه‌ها و پیام‌های بانک‌ها نیز آمده است که مشتریان در صورتی که به تغییر رمز کارت بانکی خود اقدام کنند، قادر به برداشت وجه یا انتقال آن خواهند بود.

از روز گذشته هم‌زمان برخی بانک‌ها نظیر بانک سامان، ملت، پاسارگاد، اقتصاد نوین با فرستادن پیامک به مشتریان خود از آن‌ها خواسته‌اند که هر چه سریع‌تر رمز کارت‌های خود را تغییر دهند.

بانک مرکزی نیز در اطلاعیه خود از مشتریانی که ناچار به تغییر اجباری رمز خود هستند، «پوزش» خواسته است و به همه مشتریان بانکی توصیه کرده که «حداقل هر سه ماه یک بار نسبت به تغییر رمز اول و دوم اینترنتی کارت خود» اقدام کنند.

در ایران تا پایان اسفند سال ۹۰ در مجموع کارت‌های بانکی ۲۸ بانک ایران به بیش از ۱۲۲ میلیون رسیده است که از این تعداد، بیش از ۳۱ میلیون کارت برای شهروندان استان تهران و بیش از ۹۱ میلیون به سایر استان‌ها اختصاص دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی