نسخه شماره 2.5.1

ایرانی‌ها سالانه بیش از یک میلیارد تومان را صرف دود
مراسم تدفین سیگار
از میان متن

  • هم اکنون 4.6 درصد دانش‌آموزان ایرانی مصرف سیگار را تجربه کرده‌اند. در مقایسه با آمار سال گذشته سه درصد از نوجوانان سیگار می‌کشند.
موضوع مرتبط

مردمک
پنج‌شنبه ۰۹ خرداد ۱۳۸۷ - ۰۵:۰۴ | کد خبر: 2969

در هفته مبارزه با دخانیات، وزارت بهداشت اعلام کرد که مصرف این مواد در بین مردم ایران سالانه 4.3 درصد افزایش داشته است. در ایران مصرف‌کنندگان دخانیات سالانه 1740 میلیارد تومان خرج می‌کنند.

سالانه پنج میلیون نفر در جهان و 50 هزار نفر در ایران بر اثر مصرف دخانیات جان خود را از دست می دهند.

بنا به اعلام کارشناس کنترل دخانیات وزارت بهداشت، در ایران مصرف‌کنندگان دخانیات سالانه 1740 میلیارد تومان خرج می‌کنند. همچنین 3480 تا 5220 میلیارد تومان در سال صرف درمان بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات می‌شود.

در هفته مبارزه با دخانیات، وزارت بهداشت اعلام کرد که مصرف این مواد در بین مردم ایران سالانه 4.3 درصد افزایش داشته است.

آمار نگران کننده در مورد مصرف دخانیات میان نوجوانان است. هم اکنون 4.6 درصد دانش‌آموزان ایرانی مصرف سیگار را تجربه کرده‌اند. در مقایسه با آمار سال گذشته سه درصد از نوجوانان سیگار می‌کشند.

بیشتر این افراد را جوانان 18 سال تشکیل می‌دهند و این مسأله هشدارهای کارشناسان و پزشکان را در برداشته است. چرا که نوجوانان و جوانان ایرانی را مستعد کشیدن سیگار و منصرف قلیان می‌دانند.

به گفته محققان 85 درصد دود سیگار شامل دود و گاز است و 15 درصد آن را مواد سمی خطرناک تشکیل می‌دهد که سرطان‌زا بودن آن ثابت شده است.

دخانیات و به خصوص سیگار در ابتلا به بیماری‌های قلبی، عروقی، سرطان به ویژه سرطان ریه، آسم در کودکان و سایر بیماری‌ها اثر مستقیم دارد.

در حال حاضر یک میلیارد و 300 میلیون نفر از جمعیت جهان سیگاری هستند. در ایران نیز براساس آمار سال 1384، 2.14 درصد جمعیت 15 تا 64 ساله مصرف‌کننده مواد دخانی هستند. از این میزان 11.9 درصد مصرف‌کننده مواد دخانی به صورت روزانه هستند.

قانونمند کردن مصرف دخانیات

براساس ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، کتابخانه‌های عمومی، مدارس، دانشگاه‌ها و مراکزآموزشی و پژوهشی جزو اماکن عمومی محسوب می‌شوند و هر نوع استعمال دخانیات در آن ممنوع است و مصرف‌کنندگان دخانیات در اماکن عمومی به پرداخت جزای نقدی از 50 تا یک‌صد هزار ریال محکوم می‌شوند.

اما به نظر می‌رسد ضمانت اجرایی آن تاحدی ضعیف بود که تاکنون این طرح موفقیتی به همراه نداشته است. از سوی دیگر برای کنترل مصرف باید دولت به نحوه تولید، عرضه و حتی واردات سیگار نظارت داتشته باشد. 

براساس آمارهای سال‌های گذشته، 16 درصد دانشجویان دانشگاه‌های تهران سیگاری هستند. کمیته کشوری مبارزه با استعمال دخانیات وزارت بهداشت نیز اعلام کرده بود که دختران دانشجوی سال آخر سه برابر دانشجویان سال اول سیگار می‌کشند.

به همین روست که مستعد بودن افراد برای سیگاری شدن در ایران نگران‌کننده است.

سیگار چیست

سیگار کاغذی لوله شده به طول کم‌تر از 12 سانتی‌متر و قطر نزدیک به 10 میلی‌متر است که در آن برگ‌های بریده شده یا عمل ‌آمده تنباکو پر شده است.

دود سیگار معمولا از فیلتر سر سیگار عبور می‌کند و وارد ریه‌های فرد می‌گردد.

نیکوتین موجود در دود تنباکو سبب مسمومیت خفیف و بروز حالت سرخوشی کوتاه‌ مدت برای مصرف‌کننده‌ی سیگار می‌شود. همین ماده سبب اعتیاد فرد به سیگار است.

نه تنها دود سیگار برای مصرف‌کننده ضرر دارد، بلکه مسمومیت آن بر افراد در معرض دود نیز وجود دارد. از همین رو در بسیاری از کشورها کشیدن سیگار در فضای سرپوشیده‌ی عمومی ممنوع اعلام شده ‌است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی