نسخه شماره 2.5.1

«حکم اعدام سعید ملک‌پور در دیوان‌عالی تایید شد»
سعید ملک‌پور در سال ۸۷ بازداشت شد و تاکنون در زندان به سر می‌برد
از میان متن

  • خانم ملک‌پور همچنین مدعی شد برادرش در زندان شکنجه شده و در ملاقات‌ با او آثار این شکنجه مثل شکستگی فک در صورتش کاملا مشخص بوده است.
موضوع مرتبط

مردمک
سه‌شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۰ - ۱۲:۲۸ | کد خبر: 68168

خانواده سعید ملک‌پور متهم به مدیریت سایت‌های «مستهجن» از تایید حکم اعدام او در دیوان‌عالی ایران «بدون اطلاع قضات دیوان» خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش وب سایت‌های مخالف دولت، حکم اعدام سعید ملک پور در حالی صادر شده است که رئیس شعبه ۳۲ دیوان عالی و لطیفی از قضات این شعبه، از صدور این حکم ابراز بی اطلاعی کرده‌اند.

در همین رابطه، مریم ملک‌پور، خواهر این زندانی خبر داده که حکم اعدام برادرش طی روزهای گذشته به صورت شفاهی اعلام شده اما به دنبال پیگیری خانواده او در شعبه ۳۲ دیوان به آنها اعلام شد که این حکم در هفته جاری ابلاغ می‌شود.

خانم ملک‌پور با ابراز نگرانی از وضعیت برادرش به وب‌سایت روزآنلاین گفت‌: خانواده ما از زندانی بودن او بسیار ناراحت بودند در حالی که اکنون حکم اعدام او تایید شده است.

سعید ملک‌پور، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف و ساکن کشور کانادا، در مهرماه ۱۳۸۷ برای دیدار از پدر بیمارش به تهران سفر کرد اما دستگیر و به اتهام مدیریت سایت‌های پورنوگرافی، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی مقیسه‌ محاکمه و به اعدام محکوم شد.

این حکم اعدام یکبار در شعبه ۳۲ که مسئولیت رسیدگی به این پرونده را دارد نقض شد. درعین حال این متهم مهر ماه از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب علاوه بر حکم اعدام به هفت سال و نیم زندان هم محکوم شد که با اعتراض وکیل او پرونده به دیوانعالی کشور ارسال شد.

«تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «توهین به رئیس جمهوری»، «ارتباط با گروه‌های معاند نظام» و «فساد فی الارض» از دیگر اتهام‌هایی هستند که به سعید ملک‌پور وارد شده است.

حالا خواهر این زندانی می‌گوید که قاضی مقیسه بدون توجه به ایرادات دیوان عالی کشور برای نقض حکم اعدام برای دومین بار این حکم را تایید کرده است.

سعید ملک‌پور اکنون در سلول‌های چند نفره بند ۲ الف سپاه همراه با دو نفر دیگر زندانی است و بر اساس اظهارات خواهرش از تایید حکم اعدامش بی‌خبر است.

او همچنان از پیگیری‌ برای نقض این حکم خبر می‌دهد و در عین حال می‌گوید که کسی در ایران صدای آنها را نمی‌شنود و برادرش به صورت غیر قانونی یک سال و شش ماه در انفرادی زندانی بوده است.

خانم ملک‌پور همچنین مدعی شد که برادرش در زندان شکنجه شده و در ملاقات‌ با او آثار این شکنجه مثل شکستگی فک در صورتش کاملا مشخص بوده است.

آقای ملک‌پور که از سال ۲۰۰۸ تاکنون در زندان به سر می‌برد، همچنین پیش از این در نامه‌ای سرگشاده از زندان اوین، نوشته بود که بازجویان او را شکنجه‌ کرده و خانواده‌اش را نیز تحت فشار قرار داده بودند تا در مقابل دوربین، علیه خودش اعتراف کند.

بر این اساس تاکنون چندین بار از سوی وکلای سعید ملک‌پور و خود او درخواست رسیدگی پرونده از سوی کارشناسان «بی‌طرف» قوه قضاییه شده است اما دستگاه قضایی ایران با این تقاضا موافقت نکرده است.

صدور حکم اعدام برای این فعال سایبری واکنش نزدیک به هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف را به دنبال داشت و آنان طی بیانیه‌ای خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک‌پور شدند. به جز این بسیاری از مقام‌های کشورهای غربی و نهادهای حقوق بشری نیز به این حکم اعتراض کردند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل پرونده و آقای قاجار، استاد حقوق در حوزه سایبر نیز لایحه تخصصی و علمی درباره روند فعالیت اینترنتی آقای ملک‌پور تهیه کردند که همراه با فشارهای فعالان حقوق بشر برای نقض حکم اعدام او در سال گذشته به روند پرونده کمک کرد.

وکیل پرونده درباره تلاش‌ها برای نقض حکم اعدام آقای ملک‌پور می‌گوید: پیش از ارائه لایحه دفاعی، کارشناسان دستگاه قضایی تصورشان این بود که پایه‌گذار، برنامه‌ریز و همه کاره سایت‌های «مستهجن» سعید ملک‌پور است، اما ما سعی کردیم با ارائه استدلال‌های فنی این را بقبولانیم که چنین چیزی نبوده است.

به گفته آقای طباطبایی، سعید ملک‌پور به‌عنوان یک متخصص، فقط یک موتور محرکه برای انتشار و آپلود کردن عکس در اینترنت تولید کرده بود که این نرم‌افزار می‌تواند در هر سایتی مورد استفاده قرار گیرد.

به جز سعید ملک‌پور، وحید اصغری نیز بنابرگزارش‌ها، «تحت شکنجه» به سازماندهی یک شبکه پورنوگرافیک اعتراف کرده و به اعدام محاکمه شده است.

او اردیبهشت سال ۱۳۸۷هنگام بازگشت از هند در فرودگاه تهران دستگیر شد و از آن زمان تاکنون زندانی است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

nasim

فرض دروغ که اتهام سازماندهی یک شبکه پورنوگرافیک درست باشد.
کجاي دنيا مجازات اعدام دارد؟!...

nasim | ۲۸ دی ۱۳۹۰ - ۰۱:۴۳
صفحه 1 از 1 صفحه
آگهی