نسخه شماره 2.5.1
فیلم و سینما
صفحه ویژه:
فیلم و سینما

ایرج قادری، فیلم‌ساز و بازیگر قدیمی درگذشت
مراسم خاکسپاری ایرج قادری، کارگردان و بازیگر ایرانی /عکس از مهر
از میان متن

  • پیکر این بازیگر و فیلم‌ساز صبح امروز در سکوت خبری در بهشت بی‌بی سکینه کرج به خاک سپرده شد. گفته شده که خانواده او تمایلی برای حضور گسترده افراد در مراسم خاکسپاری‌اش نداشته‌اند
مردمک
یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۱ - ۱۳:۲۹ | کد خبر: 70659

ایرج قادری فیلم‌ساز و بازیگر پیشکسوت ایران روز یکشنبه، ۱۷ اردیبهشت ماه درگذشت.

آقای قادری که از اوایل سال به دلیل ابتلا به سرطان ریه در بیمارستان مهرداد بستری شده بود، بامداد امروز درگذشت.

در روزهای اخیر رسانه‌های ایران از وخامت حال ایرج قادری خبر داده بودند و به گفته نزدیکانش، او از چند روز پیش با دستگاه نفس می‌کشید.

پیکر این بازیگر و فیلم‌ساز صبح امروز در سکوت خبری در بهشت بی‌بی سکینه کرج به خاک سپرده شد. گفته شده که خانواده او تمایلی برای حضور گسترده افراد در مراسم خاکسپاری‌اش نداشته‌اند.

ایرج قادری متولد سال ۱۳۱۶ در تهران بود و فعالیت‌های سینمایی خود را در سال ۱۳۳۳ با بازی «چهارراه حوادث» ساخته ساموئل خاچیکیان آغاز کرد.

او ۱۱ سال بعد، اولین فیلمش را با عنوان «داغ ننگ» کارگردانی کرد. او در کنار بهروز وثوقی، محمدعلی فردین و ناصر ملک‌مطیعی از ستاره‌های سینمای قبل از انقلاب سال ۵۷ بود.

در حالی که اکثر ستارگان سینمای پیش از انقلاب، پس از انقلاب اجازه فعالیت پیدا نکردند و یا مجبور به ترک ایران یا منزوی شدند، ایرج قادری توانست هم فیلم بسازد و هم در فیلم‌هایش بازی کند.

دادا، تاراج، می‌خواهم زنده بمانم، ‌آکواریوم‌، نابخشوده، پاتو زمین نذار ‌و ‌شبکه از جمله فیلم‌هایی است که آقای قادری پس از انقلاب ساخته بود.

او در طول بیش از نیم قرن فعالیت حرفه‌ای خود در ۷۲ فیلم بازی کرد و ۴۱ فیلم ساخت.

جدایی، جیب‌بر خوشگله، رابطه، سوگند سکوت، بسترهای جداگانه، تک تازان صحرا، دشت سرخ، رودخانه وحشی،شاهراه زندگی، دو انسان، لیلاج، مأمور دو جانبه، داغ ننگ، فریاد دهکده، بن‌بست، نیرنگ دختران، تار عنکبوت کوچه مردها، ور‌پریده و گلی در شوره‌زار از جمله فیلم‌هایی است که او در آن‌ها بازی کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی