نسخه شماره 2.5.1

وزارت علوم تکذیب کرد: مدرک دانشگاه‌های بریتانیا بی‌اعتبار نیست
از میان متن

  • پیشتر حسن غفوری‌فرد، رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگویی با «خبرآنلاین» مدارک افرادی که بریتانیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، بی‌اعتبار خواند اما حالا در گفت‌وگو با «الف» ضمن تکذیب سخنان پیشین، گفته که موضوع بی‌اعتبار شدن مدارک دانشجویانی که به دانشگاه‌های بریتانیا می‌روند، از ابتدا هم در دستور کار نبوده است.
جمعه ۱۴ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۱:۵۲ | کد خبر: 68621

مدیر کل امور دانش آموختگان وزارت علوم خبرهای اخیر درباره بی‌اعتبار شدن مدارک دانشگاه‌های معتبر بریتانیا را تکذیب کرد و گفت که این وزارتخانه به‌تازگی تصمیمی در این باره نگرفته است.

محمد حسین مجلس روز جمعه ۱۴ بهمن ماه تاکید کرد که وزارت علوم قصد بی‌اعتبار کردن مدارک دانشگاه‌های معتبر بریتانیا را ندارد.

او گفت که نباید در حالی که فرزندان بسیاری از خانواده‌ها هم اکنون در دانشگاه‌های بریتانیا مشغول به تحصیل هستند، به جامعه شوک وارد کرد.

سه روز پیش محمد حسن غفوری‌فرد، رئیس هیئت نظارت و ارزیابی شورای‌عالی انقلاب فرهنگی در گفت‌وگو با «خبرآنلاین» مدارک افرادی که انگلیس را برای تحصیل انتخاب می‌کنند، بی‌اعتبار خواند.

آقای غفوری‌فرد گفته بود: در حالی که ما با کشور انگلیس هیچ ارتباط و مراوده‌ای نداریم، افرادی برای ادامه تحصیل به این کشور می‌روند؛ این افراد دانشجو محسوب نمی‌شوند و مدارکشان نیز توسط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارزیابی نمی‌شود.

این نماینده مجلس هشتم، تاکید کرده بود که این افراد قطعا پس از بازگشت به کشور مشکلاتی برای تطبیق مدارک خود خواهند داشت.

با این حال خود آقای غفوری‌فرد هم به طور کلی حرف‌های پیشین خود را به کلی رد کرده و گفته است که موضوع بی‌اعتبار شدن مدارک دانشجویانی که به دانشگاه‌های بریتانیا می‌روند، از ابتدا هم در دستور کار نبوده است.

او که این‌بار با وبسایت «الف» نزدیک به احمد توکلی از نمایندگان اصولگرای مخالف دولت، گفت‌وگو می‌کرد، افزود: کسانی که هم اکنون در دانشگاه‌های بریتانیا در هر مقطع تحصیلی دانشجو و مشغول تحصیل هستتند هیچ مشکلی نخواهند داشت و تا پایان درسشان می‌توانند از امتیازاتی که تاکنون دریافت می‌کردند استفاده کنند و در پایان هم مدرک آنها مورد قبول وزارت علوم خواهد بود.

یک ماه پیش، حسن مسلمی نائینی، مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارجی در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفته بود با قطع رابطه ایران و بریتانیا، دانشجویان با هزینه شخصی می‌توانند در بریتانیا تحصیل کنند.

او در عین حال تاکید کرده بود که دانشجویانی که خواهان ادامه تحصیل در خارج از کشور هستند با توجه به سیاست‌های جدید وزارت علوم، از این پس نباید بریتانیا را به عنوان کشور مقصد انتخاب کنند.

روابط ایران و بریتانیا از دوماه پیش و به دنبال حمله معترضان به سفارت بریتانیا در مرکز تهران و محل سکونت دیپلمات‌های آن در باغ قلهک تیره شد؛ رسانه‌های رسمی و نیمه رسمی معترضان را «دانشجویان بسیجی» معرفی کردند.

این معترضان در حمایت از مصوبه مجلس درمورد کاهش سطح روابط با بریتانیا و اعتراض به حمایت لندن از تشدید تحریم‌های تهران به مجموعه‌های دیپلماتیک بریتانیا در تهران حمله کردند. 
درنتیجه این حملات، دولت بریتانیا کارکنان سفارت‌خانه خود از تهران را خارج کرد و به کارکنان سفارت ایران در لندن نیز ۴۸ ساعت فرصت داد تا این کشور را ترک کنند.

مجلس ایران نیز روز دوم آذرماه دوفوریت طرح کاهش سطح روابط با بریتانیا را تصویب و از وزارت خارجه خواست که سطح روابط با بریتانیا را از سفیر به کاردار تنزل دهد. شورای نگهبان نیز این مصوبه مجلس را تائید کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی