نسخه شماره 2.5.1
ویژه نامه انتخابات مجلس نهم

واکنش به سخنان جنتی؛ «بی‌طرفی شورای نگهبان زیر سوال رفت»
احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان /عکس از فارس
از میان متن

  • احمد جنتی در خطبه‌های ۱۹ اسفند نماز جمعه تهران، از مردم به دلیل رای ندادن به «افرادی كه نباید انتخاب می‌شدند» تشكر کرد.
مردمک
شنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۱:۱۰ | کد خبر: 69607

روزنامه جمهوری اسلامی با انتقاد از اظهارات روز جمعه، ۱۹ اسفند احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان و خطیب نماز جمعه‌ تهران نوشت که این اظهارات بی‌طرفی شورای نگهبان را زیر سوال برد و باعث می‌شود که مخالفان جمهوری اسلامی هرچه می‌خواهند عليه انتخابات بگويند.

در شماره روز شنبه، ۲۰ اسفند روزنامه جمهوری اسلامی، همچنین سخنان دبیر شورای نگهبان مبنی بر تشکر از مردم به دلیل رای ندادن به افرادی که «نباید انتخاب می‌شدند» عجیب خوانده شده است.

روزنامه جمهوری اسلامی با زیر سوال بردن منطق اظهارات احمد جنتی نوشته است که این گفته‌ها با معیارهای قانونی همخوانی ندارد.

طبق قانون انتخابات در ایران صلاحیت افرادی که کاندیداتوری خود را برای انتخابات مجلس اعلام می‌کنند ابتدا از سوی هیئت‌های اجرایی و مراجع چهارگانه بررسی می‌شود و پس از آن شورای نگهبان به عنوان آخرین مرجع تصمیم گیری به بررسی صلاحیت‌ها می‌پردازد.

احمد جنتی دبیر شورایی است که از وظایف آن، نظارت بر کلیه انتخابات کشور است. شورای نگهبان موظف است صلاحیت همه نامزدهایی را که برای شرکت در هر انتخابات به جز انتخابات شوراهای شهر و روستا در وزارت کشور ثبت نام می‌کنند، بررسی کرده و پس از آن اجازه شرکت در انتخابات را به آن کاندیدا بدهد.

حالا روزنامه جمهوری اسلامی از دبیر شورای نگهبان سوال کرده است که چگونه از انتخاب نشدن تعدادی از کاندیدهای مورد تایید این شورا ابراز خشنودی می‌کند در حالی که تمام کاندیداهای حاضر در عرصه انتخابات مجلس از طرف این شورا تایید شده بودند.

در این مطلب تصریح شده است که طبق قانون، ابراز نظر درباره این که بهتر است چه کسی رای بیاورد یا خیر، خارج از محدوده وظایف و اظهارنظر شورای نگهبان است.

روزنامه جمهوری اسلامی از روزنامه‌های صبح تهران است و مسيح مهاجری، نماينده آيت‌الله خامنه‌ای، مدير مسئولی آن را برعهده دارد.

احمد جنتی در خطبه‌های ۱۹ اسفند نماز جمعه تهران، از مردم به دلیل رای ندادن به «افرادی كه نباید انتخاب می‌شدند» تشكر کرد.

او گفت: «مردم به افرادی كه به هر دلیل شورای نگهبان تایید صلاحیت كرد چه از نمایندگان و چه از سوی كاندیداها، رای ندادند و این موجب خوشحالی ما شد.»

دبیر شورای نگهبان پیشتر هم از افرادی که خواستار کاندیداتوری در انتخابات مجلس نهم بودند خواسته بود اگر «شایستگی» نمایندگی مجلس را ندارند ثبت‌نام نکنند تا «بی‌جهت آبروی خود را نبرند و همه را نیز معطل نکنند».

از پنج هزار و ۳۹۵ نفری که برای حضور در انتخابات نهمین دوره مجلس که ۱۲اسفند در ایران برگزار شد ۳ هزار و ۴۶۷ نفر تایید صلاحیت شدند و صلاحیت بیش ار دو هزار نفر از جمله ۳۰ نفر از نمایندگان فعلی مجلس رد شد.

یک روز قبل از برگزاری این انتخابات عباس‌علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفت که این نهاد برای تائید صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس نهم، توصیه‌ای را نپذیرفته، تحت‌فشار نبوده و نظری نسبت به جریانات سیاسی ایران ندارد.

شورای نگهبان بارها از سوی اصلاح‌طلبان و منتقدان به عدم رعایت بی‌طرفی متهم شده است.

در همین راستا، تیرماه امسال یک نماینده مجلس گفت که «یکی، دو مورد دخالت» شماری از اعضای شورای نگهبان در انتخابات سال ۸۸، موجب تذکراتی به آنها شد.

حمایت‌های علنی آقای جنتی، دبیر شورای نگهبان تا آنجا پیش رفت که در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸ و اعتراض‌های پس از آن، دو نامزد معترض به نتایج انتخابات بارها نسبت به بی‌طرفی شورای نگهبان اعتراض کردند.

در گزارش کمیته صیانت از آرای میرحسین موسوی، حمایت‌های دبیر شورای نگهبان و دیگر اعضای شورای نگهبان از محمود احمدی‌نژاد در دوران تبلیغات انتخابات، به عنوان یک تخلف آشکار مورد اشاره قرار گرفته است.

در این گزارش تصریح شده: احمد جنتی در تریبون‌های مختلف از جمله نماز جمعه تهران از آقای احمدی نژاد جانبداری کرده است.

چگونگی بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی در مجلس یکی از چالش‌های دایمی فعالان و گروه‌های سیاسی ایران بعد از پیروزی انقلاب بوده است.

شمار زیادی از داوطلبان منتسب به جریان اصلاح‌طلبان در آستانه چند انتخابات گذشته مجلس از سوی شورای نگهبان رد شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی