نسخه شماره 2.5.1
فیلم و سینما
صفحه ویژه:
فیلم و سینما

توقف اکران «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» در برخی از سینماهای ایران
نمایی از فیلم «زندگی خصوصی»
از میان متن

  • یک منتقد سینما با اشاره به «مدرک دکترای فقه وزیر ارشاد» گفته است محمد حسینی زمانی در دوره پنجم مجلس، طلایه‌دار استیضاح عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد پیشین بوده است و اکنون اکران این فیلم‌ها اسباب شرمندگی وزارت ارشاد شده است.
یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۷:۵۵ | کد خبر: 69842

در پی اعتراض در نماز جمعه تهران، اکران دو فیلم «زندگی خصوصی» و «گشت ارشاد» در برخی سینما‌ها متوقف شده و مدیرکل اداره‌ نظارت سازمان سینمایی اعلام کرده که درباره‌ جایگزینی این دو فیلم تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، علیرضا سجادپور امروز ششم فروردین بدون اشاره به حاشیه‌های مطرح‌شده درباره‌ این دو فیلم، همچنین یادآوری کرده که «در این‌باره مشکلاتی وجود دارد از جمله تعطیلی لابراتوار‌ها که باید درباره آن بحث شود.»

این توضیحات در حالی توسط او گفته شده که در روزهای گذشته انتقادات علیه این دو فیلم به کارگردانی حسین فر‌بخش و سعید سهیلی، توسط منتقدان سینمایی، گروه‌های تندور حامی نظام و برخی شخصیت‌های سیاسی اوج گرفته است.

سازمان سینمایی دیروز نیز در واکنش به توقف نمایش «خصوصی» و «گشت ارشاد» در چهار استان، با صدور اطلاعیه‌ای هر گونه تغییر و جابه‌جایی در اکران فیلم‌ها را منوط به نظارت این سازمان و تصمیم‌گیری‌های شخصی درباره آن را مردود دانست.

با وجود این اطلاعیه، امروز سازمان سینمایی سوره حوزه هنری با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نمایش این دو فیلم را در سالن‌های زیر مجموعه خود در سراسر ایران متوقف کرده است.

در این اطلاعیه آمده است که موج نگرانی‌ها بابت نمایش این دو فیلم به اوج رسیده و طبیعی است که حوزه هنری به عنوان یکی از نهادهای فرهنگی، «ظرفیت نمایش سالن‌های خود را در اختیار فیلم‌های ضد ارزشی قرار ندهد.»

جلسه فوق‌العاده سازمان سینمایی در حالی قرار است تشکیل شود که گروه تندو «انصار حزب‌الله» به شدت نسبت به محتوای آن که به گفته آن‌ها، «فریضه امر به معروف و نهی از منکر زیر سوال برده»، مقابل وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی تجمع اعتراضی کردند.

همچنین دیروز احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران، بدون اشاره به نام فیلمی خاص گفت که بعضی از فیلم‌هایی که در حال حاضر مجوز اکران گرفته‌اند «ضد اخلاقی و مستهجن» هستند که در جشنواره فیلم فجر هم مورد اعتراض بودند.

امام جمعه موقت تهران محمد حسینی، وزیر ارشاد را ـجوانی متدین» خواند اما در عین حال تاکید کرد «مسئولان باید بدانند که ما در مورد دین و اخلاق مردم با هیچ کس رودربایستی نداریم و از دولت خواست که اکران آن‌ها را متوقف کند.

انصار حزب‌الله که پیش‌تر در ۲۷ اسفند به وزارت ارشاد مهلتی ۴۸ ساعته برای توقف اکران داده و تهدید کرده بود در غیر این صورت، «کار را یکسره خواهد کرد» پس از نماز جمعه نیز تظاهرات اعتراض‌آمیز در خیابان انقلاب تهران برگزار کرد.

همچنین به نوشته پایگاه خبری این گروه تندرو حامی نظام جمهوری اسلامی، سینماهای خیابان انقلاب ساعاتی قبل از برگزاری تجمع اعتراضی آن‌ها، فیلم‌های دیگری را جایگزین گشت ارشاد و زندگی خصوصی کرده بودند.

پیش‌تر، سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس گفته بود مسئولان وزارت ارشاد و سازمان سینمایی با تجدیدنظر در عملکرد خود، به افکار عمومی احترام بگذارند و در تعطیلات عید به فیلم‌هایی که به ارزش‌های انقلاب توهین شده، اجازه اکران ندهند.

ستار هدایت‌خواه در اواخر اسفند، با اشاره به اینکه «مردم دهن کجی‌هایی که در فیلم‌های سینمایی صورت می‌گیرد را تحمل نمی‌کنند» افزوه بود: اگر این رویه ادامه یابد مجلس از ابزار نظارت خود استفاده می‌کند

یک منتقد سینما نیز با اشاره به «مدرک دکترای فقه وزیر ارشاد»، گفته است محمد حسینی زمانی در دوره پنجم مجلس، طلایه‌دار استیضاح عطاالله مهاجرانی، وزیر ارشاد پیشین بوده است و اکنون اکران این فیلم‌ها اسباب شرمندگی وزارت ارشاد شده است.

به گفته محمدصادق کوشکی اکران این دو فیلم در نوروز ارزش‌های اسلامی را به تمسخر گرفته و در این شرایط مشخص می‌شود که سمت و سوی وزارت ارشاد و دقیق‌تر از آن نظام کدام سمت است.

او فیلم‌های زندگی خصوصی و گشت ارشاد را «مشکل‌دار» و «شایسته لفظ مبتذل» دانست و افزود که بسیاری از ارزش‌ها، مقدسات و بایستی‌های دینی را به هزل و تمسخر گرفته است.

«زندگی خصوصی»، زندگی فردی به نام ابراهیم کیانی را روایت می‌کند که زمانی در اوج افراط‌ دینی بوده و به دلایل سیاسی از اعتقادات و ارزش‌های پیشین خود مانند حمله به سینما و فروکردن پونز در پیشانی دختران بدحجاب دست کشیده و زندگی دیگری را شروع کرده است.

«گشت ارشاد» نیز داستان سه دوست در سنین مختلف را بازگو می‌کند که از دل فقر و خانواده‌های طبقه پایین جامعه بیرون آمده‌اند و در قالب یک گروه سه نفره گشت ارشاد با ظاهر و دیالوگ‌های دینی مردم را فریب داده و زورگیری می‌کنند تا مشکلاتی را که خود و خانواده‌هایشان دارند حل کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی