نسخه شماره 2.5.1

هاشمی: انتظار نداشتم سخنانم درباره رابطه با آمریکا جنجال‌آفرين شود
از میان متن

  • در واکنش به اظهارات پیشین آقای هاشمی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه گفته است: افرادی که در گذشته، جایگاهی داشتند و مردم از آن‌ها انتظاراتی دارند، نباید وارد مسائلی شوند که زمینه طمع‌ورزی دشمنان را فراهم کند.
مردمک
پنج‌شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۱ - ۱۲:۴۷ | کد خبر: 69996

اکبر هاشمی رفسنجانی گفته که انتظار نداشته است اظهاراتش درباره رابطه با آمریکا، واکنش‌های جنجال‌برانگیز به بار بیاورد و تاکید کرده حرف‌هایش در مورد رابطه با آمریکا «چیز جدیدی نیست.»

به گزارش خبرگزاری مهر، دیروز ۱۶ فروردین به نقل از یک عضو فراکسیون اقلیت مجلس، نوشت رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به تازگی دیداری با اعضای این فراکسیون داشته و گفته «حدود ۲ ماه پیش با فصل نامه‌ای صحبت کردم که متاسفانه برخی اکنون درباره آن جنجال‌آفرینی کردند.»

او در مصاحبه با یک فصلنامه که به تازگی در سایت‌های خبری منعکس شده، آمریکا را «ابرقدرت» دنیا نامیده و این سوال را مطرح کرده که چرا ایران نباید با آمریکا مذاکره کند.

آقای هاشمی درباره رابطه با آمریکا گفته که از آیت‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی خواسته که «تابوی» مذاکره با آمریکا را بشکند اما درباره سرنوشت آن نامه و نظر آیت‌الله خمینی درباره پیشنهادش چیزی نگفته است.

فاضل موسوی به خبرگزاری مهر به نقل از آقای هاشمی گفته است که او در زمان حیات آیت‎الله خمینی نامه‌ای به او نوشته و ۷ مسئله‌ای را که فکر می‌کرده اگر در حیات بنیان‌گذار انقلاب حل نشود، «اتفاقاتی به بار می‌آورد» مطرح کرده است.

در این دیدار رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، افزوده است «اگر بحث‌هایم در مورد رابطه با آمریکا در آن نامه مورد ایراد بود، حتما حضرت امام در‌‌ همان زمان پاسخ من را می‌دادند.»

او تصریح کرده، ایران مرکزیت یک فکر و اندیشه را در جهان اسلام دارد و در اطراف آن کشورهای اسلامی زیادی وجود دارد، پس باید با کشورهای اطراف مدارا داشته باشیم و به گونه‌ای نشود که رابطه‌مان با کشورهای اطراف در حداقل باشد.

به گفته آقای موسوی، او در این دیدار با اشاره به تحریم‌های ایران، معتقد بوده رابطه خوب با همسایگان فشار‌ها به کشور را کمتر می‌کند و اگر در مجموعه نظام تعامل خوبی در مورد روابط خارجی صورت گیرد می‌توان به آینده امیدوار بود.

در واکنش به اظهارات پیشین آقای هاشمی رفسنجانی، نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سپاه آن را «بی‌پایه» خوانده و گفته است: افرادی که در گذشته، جایگاهی داشتند و مردم از آن‌ها انتظاراتی دارند، نباید وارد مسائلی شوند که زمینه طمع ورزی دشمنان را فراهم کند.

علی سعیدی افزوده است که بر اساس دیدگاه‌های آیت‌الله خمینی، تا زمانی که آمریکا در پی استکبار است، به هیچ عنوان امکان گفت‌وگو و سازش با آن وجود ندارد و این اظهارات نیز هیچ‌گونه سازگاری با انسجام ملی و اقتدار داخلی ندارد.

معاون امور بین‌الملل حزب مؤتلفه اسلامی نیز گفته است که در دولت هاشمی با تحلیل اینکه آمریکا قدرت بزرگی است، جنبه ترس از آمریکا وجود داشت و از این رو موضوع مذاکره با آمریکا به این دلیل در دولت هاشمی مطرح ‌شد.

به گفته حمیدرضا ترقی، در شرایط فعلی بین‌المللی و در حالی که جوانان انقلابی منطقه از ایران الگو می‌گیرند، باید در برابر آمریکا و استکبار جهانی ایستادگی کرد و اجازه نداد این شاخصه از بین برود چرا که ضربه سنگینی به آینده انقلاب است.

حسین شریعتمداری، مدیر مسئول روزنامه کیهان نیز در یادداشتی به یکی از اظهارات پیشین رهبرجمهوری اسلامی اشاره کرده که گفته بود «معتقدم آن کسانی که فکر می‌کنند ما باید با راس استکبار مذاکره کنیم، یا دچار ساده‌لوحی هستند، یا مرعوبند.»

همچنین در سرمقاله روزنامه رسالت آمده است که «از این بیان آقای هاشمی معلوم است که اوهم دنبال رابطه و هم دنبال مذاکره با آمریکا است اما اگر امام خیرخواهی آقای هاشمی را در این مورد مسموع می‌دانست، حتما این موضوع حل می‌کرد.»

روابط جمهوری اسلامی و آمریکا از سال ۱۳۵۸ و به دنبال حمله دانشجویان موسوم به «پیرو خط امام» به سفارت آمریکا در تهران تیره شد و دو کشور اکنون روابط دیپلماتیک ندارند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی