نسخه شماره 2.5.1

کاهش ۷۷ درصدی واردات نفت ژاپن از ایران
تاسیسات نفتی ایران / عکس از شانا
از میان متن

  • ايران، سومين تامين‌کننده اصلی نفت ژاپن، در ماه ژانويه ۱۰ ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت به این کشور فروخته است. طبق گزارش رويترز، شرکت‌های عمده نفتی ژاپن در ماه آوریل قصد دارند با کاهش درخواست خود، تنها فقط دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کنند که طی ماه آینده تحویل بگیرند.
مردمک
پنج‌شنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۹:۳۱ | کد خبر: 70304

ژاپن که از خریداران عمده نفت خام ایران است و تا پیش از تحریم‌ها یک‌ششم از تولید نفت روزانه ایران را می‌خرید، واردات نفت از این کشور را به یک‌چهارم گذشته کاهش داده است.

خبرگزاری رویترز، دیروز ۳۰ فروردین به نقل از منابع بازرگانی گزارش داد که این میزان کاهش واردات نفت خام در ماه آوریل نسبت به دو ماه گذشته، به ۲۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسد. ایران تا پیش از تحریم‌ها روزانه دو میلیون تا دو میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت می‌فروخته است.

به گفته این منابع بازرگانی که نامشان فاش نشده، ژاپن در حالی که تا دو ماه پیش به طور متوسط ۳۲۳ هزار بشکه نفت خام در روز از ایران وارد می‌کرد که تقریبا معادل یک‌ششم کل فروش نفت ایران است، خریدش را در ماه جاری میلادی به روزانه تنها ۷۵ هزار بشکه کاهش داده است.

اوایل فروردین ماه، دولت آمریکا به خریداران عمده نفت ایران پیام داد که درصورت تحریم واردات نفت از ایران تا پایان ماه ژوئن، از تحریم‌های جدید آمریکا معاف خواهند شد.

همچنین وزیر خارجه این کشور اعلام کرد که ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی مقدار خرید نفت از ایران را «به‌طور قابل توجهی» کاهش داده‌اند و در نتیجه نهادهای مالی این کشور‌ها مشمول تحریم‌های آمریکا نخواهند شد.

ژاپن سومین خریدار عمده نفت ایران پس از چین و هند، درحالی به این کاهش ناگهانی دست زده که تحریم‌های شدید غرب تجارت نفت خام را با مشکلات پرداخت پول، بارگیری، حمل و بیمه پیچیده‌تر کرده است.

از طرف دیگر، این کاهش در حالی صورت گرفته که نیازهای ژاپن به نفت و گاز دیگر کشورهای جهان پس از زلزله و سونامی ماه مارس سال گذشته که طی آن ۴۵ رآکتور هسته‌ای خاموش شد، بیشتر شده است.

دولت ژاپن که از آغاز سال میلادی جدید، نگران تامین نفت مورد نیاز خود است از عربستان سعودی و امارات متحده عربی خواسته است که درصورت تحریم واردات نفت ایران از جانب غرب، نفت مورد نیاز توکیو را تامین کنند.

ژاپن در ماه ژانويه مجموعا ۱۲۲ ميليون بشکه نفت خام وارد کرده که ۴۱ ميليون بشکه آن از عربستان و ۲۶ ميليون بشکه از امارات بوده است. ايران، سومين تامين‌کننده اصلی نفت اين کشور، در ماه ژانويه ۱۰ ميليون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت به ژاپن فروخته است.

حال طبق گزارش رويترز، شرکت‌های عمده نفتی ژاپن در ماه آوریل قصد دارند با کاهش درخواست خود، تنها فقط دو میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کنند که طی ماه آینده تحویل بگیرند.

از ماه ژانویه، شرکت ژاپنی «کازمو» واردات نفت ایران را از حدود ۴۰ هزار بشکه در روز به کمتر از ۳۰ هزار بشکه کاهش داد و شرکت «ای دیمیتسو کوزن» اعلام کرد هنوز برای کاهش واردات تصمیم نگرفته‌ و منتظر دستور دولت ژاپن است.

بانک سرمایه‌گذاری «جی پی مورگان» اوایل ماه میلادی جاری، در گزارشی اعلام کرد احتمالا تولید نفت ایران به خاطر کاهش خرید آن در پی تحریم‌های بین‌المللی، در تابستان به یک میلیون بشکه‌ای در روز کاهش یابد.

تحریم نفت و نهادهای مالی ایران پس از آن اعلام شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش ماه نوامبر سال گذشته از وجود ابعاد احتمالی نظامی در برنامه هسته‌ای ایران ابراز نگرانی کرد.

با وجود آن‌که هفته گذشته، مذاکرات اتمی میان گروه ۱+۵ و ایران از سر گرفته شد و آمریکا آن را «قدمی مثبت» ارزیابی کرد و ایران خواستار برداشتن تحریم‌ها شد، اما ایالات‌ متحده اعلام کرده تا توقف غنی‌سازی تحریم‌ها افزایش می‌یابد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی