نسخه شماره 2.5.1

ام.بی.سی فارسی شروع به کار کرد
طرح از مردمک
از میان متن

  • ایران تنها کشور غیر عربی است که دارای بیشترین همسایه عرب بوده و راه‌اندازی ام.بی.سی فارسی ناشی از اهمیتی است که دولت عربستان برای مخاطبان فارسی و تلاش برای جذب آنها قائل است.
مردمک
پنج‌شنبه ۰۶ تیر ۱۳۸۷ - ۱۲:۴۵ | کد خبر: 3333

پخش آزمایشی شبکه تلویزیونی ام.بی.سی فارسی از دیروز آغاز شده است. این شبکه قرار است فیلم‌های خارجی را با زیرنویس یا دوبله فارسی پخش کند.

شبکه فارسی ام.بی.سی به صورت آزمایشی آغاز به کار کرد.

تبلیغ برنامه‌های آینده این شبکه از روز گذشته بر روی ماهواره‌های نایل‌ست و عرب‌ست در منطقه خاورمیانه قابل دیدن است.

فرکانس مربوط به دریافت امواج این شبکه تلویزیونی در جدول ضمیمه این گزارش ذکر شده است.

ام.بی.سی فارسی قرار است فیلم‌های روز آمریکایی را به صورت 24 ساعته بر روی ماهواره پخش کند.

گفته مي شود که اين شبکه سیاست های «ام بی سی 2» را ادامه خواهد داد با اين تفاوت که فيلم‌ها به جای زير نويس، به زبان فارسی دوبله خواهند شد. این خبر از سوی منابع رسمی تایید نشده است.

ام.بی.سی قبل از بی.بی.سی

ام.بی.سی یکی از شبکه‌های جدید فارسی‌زبان خارج از کشور است که طرح و تاسیس آن کمتر از یک سال به طول کشیده است.

فرکانس دریافت ام.بی.سی فارسی
Arab SAT Satellite
11919 Frequency
Horizental Polarization
3/4 FEC
27500 Symbol Rate

از حدود دو سال قبل پروژه افتتاح بخش فارسی تلویزیون بی.بی.سی شروع شده است اما تاکنون این تلویزیون شروع به پخش برنامه نکرده است.

طبق اخبار رسیده تلویزیون فارسی بی.بی.سی تا پایان سال جاری میلادی، یعنی آذرماه 1387 شروع به پخش برنامه نمی‌کند.

این در حالی است که تلویزیون ام.بی.سی فارسی بسیار کم سروصدا شروع به فعالیت کرد و کمتر از چند ماه پس از اعلام اولیه پخش برنامه‌های آن آغاز شد.

ام.بی.سی متعلق به سعودی‌ها

فرکانس دریافت ام.بی.سی فارسی
Nile SAT Satellite
12341 Frequency
Vertical Polarization
3/4 FEC
27500 Symbol Rate

موسسه تلویزیون عربی ام.‌بی.‌سی، متعلق به خاندان سلطنتی سعودی در عربستان است.

شبکه چند رسانه‌ای ام.‌بی.‌سی هشت شبکه تلویزیونی را در مجموعه خود دارد که عمدتا در حوزه پخش فیلم و نمایش‌های تلویزیونی برای مخاطبان عربی فعالیت می‌کنند.

در پی موفقیت بی‌سابقه‌‌ شبکه الجزیره قطر در جذب مخاطب با پوشش ویِژه جنگ عراق و انتقاد شدید از رژیم‌های دیکتاتور عرب منطقه، به‌خصوص عربستان، شرکت ام.بی‌.سی یک کانال خبری با نام «العربیه» در سال 2003 راه‌اندازی کرد.

از هنگام شروع به کار شبکه خبری العربیه، رقابت آشکاری میان این شبکه که از سیاست‌های جریان‌های محافظه‌کار عربی در نقاط بحرانی چون عراق، فلسطین و لبنان حمایت می‌کند از یک سو و شبکه الجزیره از سوی دیگر، آغاز شد.

به نظر می‌رسد تصمیم عربستان برای راه‌اندازی یک شبکه فارسی زبان با انگیزه‌های سیاسی و در ارتباط با رقابت‌های دامنه‌دار دولت عربستان با جمهوری اسلامی در منطقه باشد.

ایران تنها کشور غیر عربی است که دارای بیشترین همسایه عرب بوده و راه‌اندازی ام.بی.سی فارسی ناشی از اهمیتی است که دولت عربستان برای مخاطبان فارسی و تلاش برای جذب آنها قائل است.

درباره ام.بی.سی بیشتر بدانید
تاریخ تاسیس 1991
سرمایه‌گذار عربستان سعودی
مکان دبی
شبکه‌های مهم MBC1
MBC2

MBC3
MBC4
العربیه
MBC ACTION
وب‌سایت www.mbc.net

هرچند که شبکه ام‌.بی‌.سی فارسی از ارئه مضامین فرهنگ بومی و ایده وهابیت حاکم درعربستان تهی خواهد بود و به احتمال زیاد بنا بر گفته سایت‌های خبری، به پخش فیلم‌های عمدتا هالیوودی خواهد پرداخت، اما موضوع وابستگی این تلویزیون به حاکمان و سرمایه داران آل‌سعود دارای اهمیت و معنی سیاسی است.

در صورتی که این شبکه پس از راه‌اندازی در جذب مخاطب فارسی‌زبان موفقیتی به‌دست آورد، می‌تواند زمینه ایجاد شبکه‌های فارسی با مضامین سیاسی و خبری را نیز فراهم سازد.

با این حال، ورود یک شبکه تلویزیونی متعلق به حکومت عربستان به عرصه پخش رسانه های ‌فارسی در این سطح، ساده نیست و نیازمند آن است که این شبکه درباره مسائل حساسیت برانگیز برای ایرانیان، همچون ادعای هم‌پیمانان این کشور درباره جزایر سه گانه ایرانی، فعالیت‌های جدایی‌خواهانه در خوزستان و نگاه ستیزه‌جویانه مذهبی حاکم بر این کشور، اعتماد مخاطب ایرانی را جلب نماید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی