نسخه شماره 2.5.1

پس از گذشت ۹ سال؛ قاتلان محفلی کرمان به اعدام محکوم شدند
اواخر آبان ماه ۱۳۸۱، گزارش‌هایی از قتل‌های زنجیره‌ای ۱۸ زن و مرد در کرمان منتشر شد /عکس از مهر
از میان متن

  • بر اساس رای صادر شده توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه جزایی کرمان شش متهم به اتهام شرکت در قتل عمد به اعدام و دو متهم نیز به دلیل معاونت در قتل‌ها به ۱۰ تا ۱۵ سال حبس به تناسب عمل ارتکابی محکوم شده‌اند.
مردمک
سه‌شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۷ | کد خبر: 66579

شعبه ۱۰۶ دادگاه جزایی کرمان پس از گذشت ۹ سال از وقوع جنایت موسوم به قتل‌های محفلی کرمان، حکم این پرونده را صادر و متهمان را به اعدام محکوم کرد.

نعمت احمدی، یکی از وکلای مدافع اولیای دم این پرونده به خبرگزاری ایسنا گفته است که این حکم برای متهمان ردیف اول، سوم و چهارم با هویت‌های محمدحمزه مصطفوی، سلیمان جهانشاهی و علی ملکی به اتهام شرکت در قتل عمدی شهره نیک‌پور و متهمان ردیف دوم، سوم و چهارم با هویت‌های محمد سلطانی، سلیمان جهانشاهی و علی ملکی به اتهام شرکت در قتل عمدی محمدرضا نژادملایری صادر شده است.

جسد شهره نیک‌پور به‌همراه جسد نامزدش محمدرضا نژادملایری آبان ماه سال ۸۱ در بیابان‌های اطراف کرمان پیدا شد.

همچنین به گفته آقای احمدی، همه این متهمان به همراه دو متهم دیگر با هویت‌های چنگیز سالاری و محمد یاعباسی به اتهام معاونت در قتل‌ها به مجازاتی بین ۱۰ تا ۱۵ سال حبس به تناسب عمل ارتکابی محکوم شده‌اند.

این وکیل مدافع اولیای دم تاکید کرده که در این پرونده ادعای «مهدورالدم» بودم مقتولان از سوی هیئت عمومی اصراری دیوان عالی کشور رد شده بود که به همین اعتبار با تفهیم اتهام شرکت در قتل به متهمان، دو جلسه دادگاه برگزار و نهایتا رای این پرونده در شعبه  صادر شد.

آقای احمدی گفته است که تنها علی ملکی از بدو بازداشت تاکنون تحمل حبس کرده و سایر متهمان پس از مدتی آزاد شده‌اند.

به گفته او این در حالی است که قرار بازداشت موقت آنان به وسیله دادگاه صادر شده بود اما دادگاه تجدید نظر با وجود اینکه متهمان به اتهام قتل عمد تحت پیگرد بودند و حسب قانون باید بازداشت موقت می‌شدند، قرار بازداشت آنان را فسخ و به قرار وثیقه تبدیل کرد.

وکیل مدافع اولیای دم پرونده‌ قتل‌های محفلی کرمان تاکید کرده حالا که رای دادگاه مبنی بر قصاص متهمان صادر شده است، با توجه به صراحت قانون باید این افراد بازداشت موقت شوند و نظر اولیای دم نیز همین است.

رای صادر شده برای متهمان ظرف مدت ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی است و در صورتی که این رای مورد اعتراض متهمان قرار گیرد، با ارجاع مجدد پرونده به دیوان عالی کشور، پرونده به شعبه سابق ارجاع نخواهد شد و رای پس از طی تشریفات، تایید و ابرام می‌شود.

اواخر آبان ماه ۱۳۸۱،  گزارش‌هایی از قتل‌های زنجیره‌ای ۱۸  زن و مرد در کرمان منتشر شد که گفته می‌شد فقط قاتلان ۵ نفر از آن‌ها شناسایی شده‌اند.

در تحقیقات مقدماتی مراجع انتظامی کرمان اعلام کردند که به نتیجه‌ای نرسیدند اما پس از مدتی خبرهایی از دستگیری شش نفر در این رابطه منتشر شد که گفته می‌شد از  یبسیجیان پایگاه‌ مقاومت‌ بسیج‌ علی‌اصغر مولا کرمان هستند.

این افراددر در جریان بازجویی‌های خود لب به سخن گشوده و به قتل پنج نفر اعتراف کرده‌اند.

یکی از متهمان در اعترافات خود در مورد قتل‌هایی که به دست آنها انجام شده گفته است که ما برای‌ پاک‌ کردن‌ جامعه‌ از فساد، افراد را شناسایی‌ می‌کردیم‌ و به‌ قتل‌ می‌رساندیم‌ و هیچ‌ اعتقادی‌ هم‌ به‌ عملکرد قوه‌ قضاییه‌ و نیروی‌ انتظامی‌ نداریم‌.

این متهمان اعتراف کرده‌اند که افراد را پس از شناسایی به باغ پسته پدر یکی از متهمان می‌بردند و آنها را می‌کشتند و اموال او را به افراد نیازمند صدقه می‌دادند.

متهمان در اولین دادگاه خود به اعدام محکوم شدند اما این حکم توسط دیوان عالی کشور تایید نشد.

شماری از این متهمان نیز در اردیبهشت ماه ۱۳۸۷ به قید ضمانت آزاد شدند شدند و همان زمان  رئیس کل دادگستری استان کرمان اعلام کرد که تمامی اولیاء دم (خانواده پنج نفر مقتول) رضایت دادند و این رضایت باعث شد جهت پرونده تغییر کرده و تعدادی از متهمان با ضمانت آزاد شوند اما این به معنی مجازات نرسیدن آن‌ها نیست.

او البته بلافاصله تاکید کرده بود که اعدام متهمان این پرونده منتفی شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی