نسخه شماره 2.5.1

رئیس پلیس تهران از بازداشت یکصد «اراذل و اوباش» خبر داد
اجرای طرح دستگیری و جمع‌آوری «اراذل و اوباش» دوشنبه شب با حضور پرسنل نیروی انتظامی در مناطق مختلف تهران /عکس از مهر
از میان متن

  • «طرح امنیت محله‌محور یک» در آبان ماه سال گذشته نیز اجرا شد. در آن زمان، افراد دستگیر شده در برابر عموم گردانده شدند و در گردن آنها آفتابه انداخته شد که با انتقادهای زیادی روبه‌رو شد.
مردمک
سه‌شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۹ | کد خبر: 63313

فرمانده انتظامی تهران از بازداشت ۱۰۲ «اراذل و اوباش» سابقه‌دار و شناخته شده پایتخت طی «طرح امنیت محله‌محور» خبر داده است.

حسین ساجدی‌نیا امروز چهاردهم تیرماه در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر گفت که این طرح تعطیل‌شدنی نیست و طی شب‌های آینده بار دیگر با «اراذل و اوباش» به نام و سطح یک برخورد می‌شود. 

به گفته فرمانده انتظامی تهران، در مرحله دوم این طرح که از شب گذشته تا ساعت دو بامداد امروز در ۳۷۵ محله تهران اجرا شد، ۹۷ نفر مرد و پنج زن بازداشت شدند.

او اتهام این افراد را که پاتوق برخی از آن‌ها قهوه‌خانه‌ها بود، «عربده‌کشی، شرارت، توزیع مواد مخدر، قمه‌کشی و زورگیری» بیان کرده است.

اقای ساجدی‌نیا همچنین خبر داده است که از پاتوق این افراد، مقدار قابل توجهی «مواد مخدر، مشروبات الکلی، سی‌دی مستهجن، سلاح سرد و گرم» کشف شده است.

آقای ساجدی‌نیا پیش از این در ۱۷ خرداد ماه گفته بود که در طرح امنیت محله‌محور، نیروی انتظامی با زنان خیابانی که او آن‌ها را «افراد پرخطر» و تعدادشان را «کمتر از ۱۰۰ نفر» دانسته بود، برخورد خواهد کرد.

مرحله جدید طرح «امنیت محله‌محور» هشتم خردادماه امسال به‌طور رسمی آغاز شد. در این طرح قرار است که در ۳۷۵ محله تهران با ۹ مورد که از جمله آنها می‌توان به سرقت، «اراذل و اوباش»، معتادان ولگرد و خرده فروشان مواد مخدر اشاره کرد، برخورد شود.

به گفته رئیس‌پلیس تهران، این طرح تا پایان سال ادامه خواهد داشت.

آقای ساجدی‌نیا هشتم خردادماه اعلام کرده بود که در چند روز اجرای آزمایشی طرح «امنیت محله‌محور» ۵۹۵ نفر از «اراذل و اوباش» سطح یک و بالغ بر۳۰۰ مواد فروش دستگیر و۶۰۰ کیلوگرم مواد مخدر کشف شده است. همچنین هزار و ۶۰۰ کارتن خواب نیز جمع‌آوری شده‌اند.

«طرح امنیت محله‌محور یک» در آبان ماه سال گذشته نیز اجرا شد. در آن زمان، افراد دستگیر شده در برابر عموم گردانده شدند و در گردن آنها آفتابه انداخته شد که با انتقادهای زیادی روبه‌رو شد.

پس از آن، رئیس‌ پلیس امنیت عمومی گفت که این اقدام توسط مردم صورت گرفته و ماموران نیز به علت همدردی با آنان هیچ مخالفتی نکردند.

نگهداری افراد موسوم به «اراذل و اوباش» در بازداشتگاه کهریزک نیز بی‌حاشیه نبوده است. مهدی محمودیان، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار در اولین نامه خود به رهبر جمهوری اسلامی در سال ۸۶ از برخوردهای «غیر انسانی و جنایت‌بار» نیروهای انتظامی نسبت به «اوباش و اراذل» خبر داد. 

به گفته آقای محمودیان، نیروی انتظامی در این بازداشتگاه، به ضرب و شتم‌ها‌، فحاشی‌ها‌، هتک حرمت‌ها‌، شکنجه‌های روحی و جسمی و جنسی جوانانی ۲۰ تا ۳۰ ساله که تحت عنوان «اراذل و اوباش» بازداشت می‌شدند، می‌پرداخت.

بازداشتگاه کهریزک متعلق به نیروی انتظامی و در جنوب تهران، پیش از اینکه در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست‌جمهوری به دلیل نگه‌داری معترضان معروف و به دستور آیت‌الله خامنه‌ای بسته شود، محل نگهداری «اراذل و اوباش» بود.

طرح «امنیت محله‌محور» بخشی از طرح ارتقای امنیت اجتماعی است که برای اولین بار در بهار سال ۸۶ با هدف ارتقای امنیت اجتماعی در سه مرحله اصلی مبارزه با «اراذل و اوباش»، برخورد با «بد حجابی» و مبارزه با فروشندگان مواد مخدر در تهران اجرا شد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی