نسخه شماره 2.5.1

سناتورهای کانادایی خواستار آزادی ۲۵ زندانی سیاسی شدند
سنای کانادا / Wikimedia Commons
از میان متن

  • در حرکت نمادینی که روز سه‌شنبه در سنای کانادا صورت گرفت هر کدام از ۲۵ سناتور در مورد جزییات پرونده یک زندانی ایرانی سخنرانی کردند.
چهارشنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۵:۰۵ | کد خبر: 68765

بیست و پنج سناتور کانادایی از ایران خواستند فوراً ۲۵ زندانی سیاسی، از جمله یک برنامه‌نویس کامپیوتر مقیم کانادا را که حالا در مقابل جوخه اعدام قرار گرفته، آزاد کند.

سناتور لیندا فروم که این حرکت اعتراضی را سازماندهی کرده، سه‌شنبه، ۱۸ بهمن ماه در گفت‌وگو با روزنامه کانادایی «نشنال پست»، بازداشت و اعدام غیرقانونی زندانیان سیاسی در ایران - به خصوص شهروندان مقیم کانادا- را «غیرقابل قبول» دانست.

خانم فروم گفت: «من به عنوان یک عضو سنای کانادا، نقض اسفناک حقوق بشر توسط حکومت ایران را محکوم می‌کنم و خواستار فوری زندانیانی هستم که به‌طور ناعادلانه در بند هستند. کانادا درباره این مسایل ساکت نمی‌ماند.»

در حرکت نمادینی که روز سه‌شنبه در سنای کانادا صورت گرفت هر کدام از ۲۵ سناتور در مورد جزییات پرونده یک زندانی ایرانی سخنرانی کردند.

در بین این زندانیان، سعید ملک‌پور، یک طراح وب‌سایت ۳۵ ساله مقیم کانادا هم هست که خبرگزاری‌های ایران، روز یکشنبه نهم بهمن ماه از تایید حکم اعدام او توسط دیوان عالی کشور به اتهام «فساد فی‌الارض» خبر دادند.

در واکنش به این خبر، وبسایت گرداب، وابسته به مرکز بررسی جرائم سازمان یافته سپاه، از مسئولان و قضات قوه قضائیه برای صدور چنین حکمی تشکر کرد.

سعید ملک‌پور، فارغ‌التحصیل رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف و ساکن کشور کانادا، در مهرماه ۱۳۸۷ برای دیدار از پدر بیمارش به تهران سفر کرد اما دستگیر و به اتهام مدیریت سایت‌های پورنوگرافی، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی توسط قاضی مقیسه‌ محاکمه و به اعدام محکوم شد.

اعضای کارزار آزادی برای سعید ملک‌پور می‌گویند که او در زندان با شوک‌های الکتریکی شکنجه شده و با کابل او را زده‌اند.

پیش از این در ۲۷ دی ماه، خانواده سعید ملک‌پور متهم به مدیریت سایت‌های «مستهجن» از تایید حکم اعدام او در دیوان‌عالی ایران «بدون اطلاع قضات دیوان» خبر دادند.

«تبلیغ علیه نظام»، «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «توهین به رئیس جمهوری»، «ارتباط با گروه‌های معاند نظام» و «فساد فی الارض» از دیگر اتهام‌هایی هستند که به سعید ملک‌پور وارد شده است.

صدور حکم اعدام برای این فعال سایبری واکنش نزدیک به هزار نفر از فارغ‌التحصیلان دانشگاه شریف را به دنبال داشت و آنان طی بیانیه‌ای خواستار لغو حکم اعدام سعید ملک‌پور شدند.

به جز این بسیاری از مقام‌های کشورهای غربی و نهادهای حقوق بشری نیز به این حکم اعتراض کردند.

روابط بین ایران و کانادا در پایین‌ترین سطح نسبت به دهه‌های اخیر رسیده است. کانادا و هم‌پیمانانش تحریم‌ها علیه ایران را تشدید کرده‌اند تا بتوانند مانع جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران شوند.

۳۱ ژانویه کانادا فشار تحریم‌ها بر ایران را تشدید و دارایی‌های مقامات و نهادهای ایرانی را توقیف کرد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی