نسخه شماره 2.5.1

ارسال پیامک «انصراف از دریافت یارانه‌» به شماری از ایرانی‌ها
عکس از مهر
از میان متن

  • خبرگزاری فارس و منابع دیگر خبری در ایران می‌گویند که تعدادی از پیامک‌ها برای خانوارهایی ارسال شده است که سرپرستانشان کارگران ساده‌ با حداقل حقوق هستند و در منازل استیجاری زندگی می‌کنند.
مردمک
دوشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۲:۱۲ | کد خبر: 69656

سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از روز یکشنبه، ۲۱ اسفند با ارسال پیامک‌هایی به تلفن‌های همراه شماری از شهروندان،از آنها درخواست کرده است که به دلیل تمکن مالی از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه، ۲۲ اسفند در گزارشی ارسال این پیامک‌ها را «گسترده» توصیف کرد و نوشت سازمان هدفمندی یارانه‌ها در این پیام اشاره‌ای به «انصراف داوطلبانه» نداشته است.

در پیامک ارسالی این سازمان خطاب به سرپرستان خانوار آمده است که «نظر به تمکن مالی، لطفا جهت انصراف از دریافت یارانه به سامانه اعلام حساب خانوار مراجعه کنید.»

خبرگزاری فارس با اشاره به پیگیری‌های بی نتیجه خبرنگارش از روز گذشته تا امروز برای برقراری ارتباط با مقامات سازمان هدفمندی یارانه‌ها مبنی بر چگونگی اجرای این طرح یادآور شده است: از آنجایی که در متن پیام اشاره‌ای به انصراف داوطلبانه نشده است اینگونه القا می‌شود که افراد دریافت کننده پیامک «مجبور» به انصراف از دریافت یارانه نقدی هستند.

خبرگزاری‌های مهر و ایسنا نیز گزارش‌هایی با همین محتوا را منتشر کرده‌اند، اما خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا از قول یک منبع آگاه نوشته است که این پیامک‌ها با درصدی از خطا ارسال شده است و به زودی در این مورد توضیحاتی ارائه خواهد شد.

این «منبع آگاه» بدون اشاره به اینکه چند درصد پیامک‌ها اشتباهی بوده، به خبرگزاری ایرنا گفته است که مشکل هرچه زودتر برطرف خواهد شد.

او همچنین توضیح داده که این پیامک‌ها برای «خودانصرافی» بوده و به معنای قطع یارانه نیست.

محمود احمدی‌نژاد دوم دی ماه گفته بود برای گام‌های بعدی هدفمندی یارانه‌ها قرار است با افراد و خانواده‌های پردرآمد مکاتبه کنیم و از آنها خواهش ‌کنیم تا از دریافت یارانه انصراف دهند.

به گفته رئیس جمهوری ایران دریافت مبلغ چند ده یا چند صد هزار تومان کمکی به یک خانواده پردرآمد نمی‌کند، اما همین مبلغ‌ها اگر بین اقشار کم درآمد توزیع شود می‌تواند زندگی آنها را متحول کند.

حالا خبرگزاری فارس و منابع دیگر خبری در ایران می‌گویند که تعدادی از پیامک‌ها برای خانوارهایی ارسال شده است که سرپرستانشان «کارگران ساده‌ با حداقل حقوق هستند و در منازل استیجاری زندگی می‌کنند»

پیش از این سازمان هدفمندی‌ یارانه‌ها در اطلاعیه‌ای از شهروندان درخواست کرده بود با ارسال پیامكی حاوی كد ملی خود، داوطلبانه از دریافت یارانه نقدی انصراف دهند.

چندی بعد محمدرضا فرزین، دبیر ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که لیست ۱۰ میلیون نفر از اقشار پردرآمد که نیازمند یارانه نقدی نیستند استخراج شده و در نامه‌ای از آنها درخواست می‌شود که به صورت داوطلبانه از دریافت یارانه انصراف دهند.

شماری از نمایندگان مجلس برنامه حذف بخشی از مردم از دریافت یارانه نقدی را قانونی ندانستند.

در همین رابطه، علی موسوی جرف، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس ۲۸ آذر گفت که دولت با این‌ کار قصد دارد برای جبران ضررهای ناشی از هدفمندی یارانه‌ها کمک بیشتری به دهک‌های پایین جامعه ارائه دهد و یارانه بیشتری به آنها بپردازد.

به گفته او، در نتیجه این تصمیم سه میلیون خانوار از چرخه دریافت یارانه نقدی در مرحله دوم هدفمندسازی یارانه‌ها حذف می‌شوند.

بر اساس اعلام مقامات اقتصادی و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران این برنامه همزمان با اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرایی می‌شود.

از طرف دیگر، مجلس ایران و کارشناسان اقتصادی نسبت به اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند، چراکه به زعم‌ آنها اجرای نادرست قانون هدفمندی یارانه‌ها موجب تزریق نقدینگی به سطح جامعه و بازار شده است و محمود احمدی‌نژاد در اجرای این قانون مرتکب تخلفاتی شده است.

در نتیجه همین نگرانی‌ها نیز مجلس ایران روز یکشنبه، ۲۱ اسفند تصویب کرد که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها تا تیرماه ۹۱ به تعویق بیفتد.

قانون هدفمندکردن یارانه‌ها از ۳۰ آذر ۸۹ در ایران اجرا شد و در مقابل کاهش یارانه‌های بنزین، گازوئیل، آب، برق، گاز، سی.ان.جی و نان، هر ماه به حساب هرکدام از شهروندان که در این طرح ثبت‌نام کرده‌اند، ۴۵ هزار و پانصد تومان واریز می‌شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی