نسخه شماره 2.5.1

تیرگان در تورنتو
از میان متن

  • هزینه‌های برگزاری مراسم امسال تیرگان ۷۰۰ هزار دلار برآورد شده است که حدود ۲۵ هزار دلار آن را دولت کانادا به برگزارکنندگان کمک کرده که به گفته برگزارگکنندگان، در مقایسه با کمک‌های مالی که دولت کانادا برای برگزاری جشن‌های مشابه به سایر ملیت‌ها اختصاص می‌دهد، «بسیار ناچیز» است.
لیلی فرازمند
جمعه ۳۱ تیر ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۷ | کد خبر: 63719

در داغ‌ترین روزهایی که تورنتو کانادا در همه این سال‌ها به خود دیده است، سومین دوره از جشن بزرگ ایرانیان خارج از کشور با نام تیرگان از روز ۳۱ تیر به مدت سه روز در این شهر برگزار می‌شود.

تیرگان جشنی است که با همکاری داوطلبانه ۳۰۰ ایرانی مقیم تورنتو در این شهر تابستان را جشن گرفته، ایرانیان سراسر تورنتو را گردهم آورده و دیگر ساکنان این شهر را نیز میزبانی می‌کند.

این جشن امسال با عنوان «جاودانگی» برگزار می‌شود.

هرساله با فرارسیدن تابستان جشنواره‌های متنوعی در نقاط مختلف شهر تورنتو برگزار می‌شود که بخش عمده آن‌ها جشنواره‌هایی با رویکرد شناساندن ملیت‌های گوناگون به یکدیگر است که در این شهردر کنار هم زندگی می‌کنند.

این شهر آمریکای شمالی که به عنوان یک شهر چندملیتی شهرت یافته در قالب برنامه‌های فرهنگی و تفریحی مردم کشورهای مختلف را در تعامل با یکدیگر قرار داده و زمینه ساز گفت‌و‌گو، دوستی و شناخت فرهنگی آن‌ها با همدیگر می‌شود.

تورنتو به عنوان شهری که یکی از بزرگ‌ترین جوامع ایرانیان خارج از کشور را در خود جای داده هرساله خواستگاه برگزاری برنامه‌های متنوعی برای ایرانیان ساکن آمریکای شمالی است؛ از جمله جشن نوروز که در این کشور به صورت رسمی شناخته شده و به ثبت رسیده است و جشن مهرگان.

تیرگان نیز یکی از چند جشنواره متفاوتی است که هرساله مردم کشورهای مختلف در تورنتو برگزار می‌کنند.

در برنامه‌های اجرا شده مردم کشور میزبان که همگی ساکن کانادا هستند نقش اصلی را برعهده دارند. تیرگان نیز به عنوان بخشی از برنامه شناساندن فرهنگ ایرانی توسط ایرانیان مقیم کانادا به سایر ملیت‌ها هر دوسال یک بار در این شهر برگزار می‌شود.

این جشن که برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ برگزار شد توانست در اولین سال برگزاری، حدود ۶۰هزار بازدیدکننده را جلب کند.

پلی بین دو نسل ایرانی؛ و بین ایرانی و غر ایرانی

بهروز آموزگار، مدیر روابط عمومی این مراسم در گفت‌و‌گو با مردمک درباره اهداف برگزاری این جشن می‌گوید: جشنواره تیرگان اهداف متفاوتی را دنبال می‌کند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها تلاش برای برقراری ارتباط بین جامعه ایرانی و غیرایرانی است. این جشنواره مانند پلی است که دو نسل مختلف را به هم پیوند داده و غیرایرانیان را نیز با هنر و فرهنگ ایرانی آشنا می‌کند. تهیه و تدارک ۷۶ برنامه مختلف با حضور ۱۲۰ هنرمند ایرانی این جشنواره را تبدیل به بزرگ‌ترین جشنواره ایرانیان در دنیا و خارج از کشور خود کرده است.

او همچنین با اشاره به تلاش چنین جشنواره‌هایی برای قوی‌تر کردن جامعه ایرانی و ایجاد موقعیتی برای ایرانی‌ها برای شناساندن فرهنگ و آئین خود به دیگر ملیت‌ها یادآوری کرد: ایرانی‌ها در بسیاری موارد با هم اختلاف نظر و سلیقه دارند ولی در خصوص مسائل مربوط به فرهنگ و هنر باهم هم نظر و هم عقیده‌اند. در عین حال چنین جشنواره‌هایی فرصتی است برای نسل جدیدی که در کانادا بزرگ شده‌اند و فرصتی برای شناخت ایران نداشته‌اند.

تیرگان در مرکز شهر تورنتو و در فضای باز با برنامه‌ای تفریحی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی کار خود را آغاز خواهد کرد. در کنار آن بازارچه‌های کوچک که طبخ و فروش غذاهای ایرانی را عهده‌دار هستند، میزبان بازدیدکنندگان خواهند بود.

از برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده برای امسال، حضور هنرمندان مختلف ایرانی در کنار مردم است و همچنین مسابقه فیلم‌سازی که با معرفی برندگان خود بخش اصلی جشنواره تیرگان را تشکیل می‌دهد به عنوان تجربه‌ای جدید آزمایش خواهد شد.

آقای آموزگار تخمین می‌زند بیش از صدهزار بازدیدکننده در جشن تیرگان امسال حاضر شوند.

هزینه ۷۰۰ هزار دلاری با تکیه به کمک حامیان مالی

«جاودانگی»، به تعبیر برگزارکنندگان، آن تمثیلی از جاودانه بودن فرهنگ و هنر یک کشور است که در طول دوران جنگ و دگرگونی‌های فرهنگی از بین نمی‌رود و جاودانه است. به گفته دست‌اندرکاران این جشنواره، تاثیر هنر و فرهنگ یک کشور بر نسل‌های مختلف آن عجیب و چشم گیر است و دارای ارزش‌هایی است که به آن خصیصه نامیرا بودن می‌بخشد.

هزینه‌های برگزاری مراسم امسال تیرگان ۷۰۰ هزار دلار برآورد شده است که به گفته بهروز آموزگار، تمام این هزینه‌ها از طریق حامیان مالی تامین شده و بخش کوچکی از آن که مبلغی حدود ۲۵ هزار دلار است را دولت کانادا به برگزارکنندگان کمک کرده که به گفته آقای آموزگار، در مقایسه با کمک‌های مالی که دولت کانادا برای برگزاری جشن‌های مشابه به سایر ملیت‌ها اختصاص می‌دهد، «بسیار ناچیز» است.

این گردهمایی تابستانه ایرانیان به گفته برگزارکنندگان آن، تنها و بزرگ‌ترین گردهمایی ایرانیان خارج از کشور در یکی از پر جشنواره‌ترین شهرهای آمریکای شمالی است.

هنرمندان ایرانی بسیاری از داخل و خارج ایران همچون سالار عقیلی، سعید شنبه‌زاده ودﮐﺘﺮ ﻣﺤﻤﺪ اﺑﺮاهیم ﺑﺎﺳﺘﺎﻧﯽ ﭘﺎرﻳﺰی در جشن سال‌های گذشته و امسال تیرگان حضور داشته و دارند. اجرای موسیقی توسط سالار عقیلی به عنوان افتتاح‌کننده جشن تیرگان خوشامدگویی بازدیدکنندگان است.

بزرگداشت سیمین بهبهانی و همچنین اجرای رقص مدرن و گروهی که شامل باله ایرانی خواهد بود از دیگر برنامه‌های تیرگان امسال است.

ﻧﻤﺎﻳﺶ آثار ۳۴ ﻃﺮاح اﻳﺮاﻧﯽ ﺑﻪ همراه آثاری از ۱۰ هنرمند اﻓﺘﺨﺎرﯼ همچون ﺁﻳﺪﻳﻦ ﺁﻏﺪاﺷﻠﻮ، ﻣﺼﻄﻔﯽ اﺳﺪاﻟﻠﻬﯽ، ﺧﺴﺮو ﺑﻴﺎت، ﻣﺤﻤﺪ اﺣﺼﺎﻳﯽ، اﺑﺮاهیم ﺣﻘﻴﻘﯽ، ﻋﺒﺎس ﮐﻴﺎرﺳﺘﻤﯽ، ﻓﺮﺷﻴﺪ ﻣﺜﻘﺎﻟﯽ، ﻣﺮﺗﻀﯽ ﻣﻤﻴﺰ، ﻣﺤﻤﺪ رﻣﻀﺎﻧﯽ و ﻗﺒﺎد ﺷﻴﻮا، کتابخوانی شهرنوش پارسی‌پور، نمایش کمدی موزیکال زهره و منوچهر به کارگردانی شاهرخ مشکین قلم، کارگاه ساخت عروسک برای کودکان و برگزاری کارگاه رایگان آموزش تنبک و تار و دف نیز در میان برنامه‌های این جشن به چشم می‌خورد.

این جشنواره، یک وبسایت اینترنتی فعال نیز دارد که در نشانی tirgan.ca در دسترس است و برنامه‌های تیرگان را به شکل زنده می‌توان از روی وب تماشا کرد. همچنین قرار است یک اپلیکیشن گوشی‌های موبایل هم برای این جشنواره عرضه شود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی