نسخه شماره 2.5.1

آمریکا ایران و سوریه را در صدر دولت‌های حامی تروریسم بر شمرد
از میان متن

  • جان برنان گفت که دولت آمریکا، از تهدیدات و خطرات گروه‌ها و دولت‌های حامی تروریسم مثل ایران و سوریه به منافع آمریکا و متحدان آن آگاه است و از همه ابزارهای سیاست خارجی‌اش برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی این دولت‌ها برای به خطر انداختن منافع آمریکا استفاده می‌کند.
مردمک
پنج‌شنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۰:۵۱ | کد خبر: 63213

رئیس بخش ضد تروریسم دولت آمریکا، ایران و سوریه را در صدر «دولت‌های حامی تروریسم» معرفی کرد و گفت آمریکا از همه ابزارهای سیاست خارجی برای جلوگیری از این خطرها استفاده می‌کند.

به گزارش واشنگتن پست، جان برنان، دستیار رئیس جمهور آمریکا در زمینه مبارزه با تروریسم، دیروز چهارشنبه بیست و نهم ژوئن، در سخنرانی خود در مدرسه مطالعات پیشرفته بین المللی در دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، از ایران و سوریه به عنوان دو کشور حامی تروریسم یاد کرد.

جان برنان گفت که دولت آمریکا، از تهدیدات و خطرات گروه‌ها و دولت‌های حامی تروریسم مثل ایران و سوریه به منافع آمریکا و متحدان آن آگاه است و از همه ابزارهای سیاست خارجی‌اش برای جلوگیری از فعالیت‌های تروریستی این دولت‌ها برای به خطر انداختن منافع آمریکا استفاده می‌کند.

وی همچنین از گروه‌های حزب‌الله و حماس نیز با عنوان «سازمان‌های تروریستی» یاد کرده است.

آمریکا و متحدان غربی آن، ایران را یکی ازحامیان اصلی تروریسم می‌دانند و در این زمینه به حمایت ایران از حزب‌الله لبنان و گروه شبه نظامی حماس اشاره می‌کنند. ایران این ادعا را رد کرده و ضمن رد اتهام تروریست بودن این گروه‌ها، می‌گوید از آنان فقط «حمایت معنوی» می‌کند.

به گزارش واشنگتن پست، جان برنان در سخنرانی خود تاکید کرد که استراتژی ضد تروریستی دولت باراک اوباما روی توانایی‌های القاعده برای حمله به سرزمین آمریکا بنا شده و قصد مقابله با تک تک سازمان‌های تروریستی در گوه و کنار جهان را ندارد.

رئیس بخش ضد تروریسم کاخ سفید گفت که اهداف اوباما در زمینه مبارزه با تروریسم به اهداف جرج بوش نزدیک است

وزارت امورخارجه آمریکا، روز ششم تیرماه، در واکنش به برگزاری «اجلاس بین‌المللی مبارزه جهانی با تروریسم» در ایران، از جمهوری اسلامی به عنوان فعال‌ترین پشتیبان تروریسم در جهان یاد کرد و برگزاری این کنفرانس در ایران را «طنز آمیز» خواند.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در این باره گفت: ما این را ظنزآمیز می‌دانیم که ایران، بزرگ‌ترین حامی تروریسم نشستی درباره تروریسم برگزار می‌کند.

خانم نولند همچنین گفته بود: «ایران با حمایت مالی، جنگ‌افزاری و لجستیکی از تروریست‌ها و گروه‌های ستیزه‌جو که در سراسر خاورمیانه و آسیای مرکزی علیه صلح می‌گردند، ثبات اقتصادی را تهدید می‌کند و به رشد دموکراسی در منطقه لطمه می‌زند.»

در «اجلاس بین‌المللی مبارزه جهانی با تروریسم» که چهارم تیرماه در تهران برگزار شد، ۶۰ کشور ازجمله ایران و افغانستان اعلام کردند با یکدیگر در زمینه مبارزه علیه تروریسم همکاری خواهند کرد.

ایران در این اجلاس، آمریکا و اسرائیل و برخی کشورهای غربی را به حمایت از تروریسم متهم کرد. آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود به مناسبت آغاز کار این اجلاس گفته بود: «ایالات متحده آمریکا در چند دهه اخیر، سیاهه بالابلندی از رفتارهای تروریستی و نیز پشتیبانی مالی و تسلیحاتی از تروریست‌های سازمان یافته در کشورهای این منطقه، پدید آورده است.»

اما به گفته جان برنان، سیاست دولت اوباما، جنگ با تاکتیک‌های تروریسم و مذهب اسلام نیست بلکه نبرد با یک سازمان مشخص به نام «القاعده» است.

به گفته رئیس بخش ضد تروریستی کاخ سفید، تمرکز آقای اوباما روی شبکه‌ای است که می‌تواند خطر مستقیم و جدی برای آمریکا داشته باشد و آن شبکه القاعده و وابستگان آن است.

آقای برنان، محل استقرار متحدان و وابستگان سازمان القاعده را عربستان سعودی و یمن معرفی کرد اما گفت که فرماندهی مرکزی این سازمان در پاکستان است.

برنان در سخنرانی خود، اطلاعاتی را در مورد محل اختفای اسامه بن لادن در پاکستان قبل از کشته شدن به دست نیروهای آمریکایی، افشا کرد. وی گفت: ما نمی‌دانیم چند نفر از رهبران ارشد القاعده از محل اختفای بن لادن مطلع بودند اما او خیلی آسوده و مطمئن بود اما از حمله ما یکه خورد.»

وی در مورد پاکستان گفت که همکاری با این کشور برای آمریکا امری ضروری است چرا که پاکستان نقش مهمی در مبارزه علیه القاعده داشته و در این راه هزاران قربانی داده است. به گفته دستیار آقای اوباما، علیرغم تنش‌های اخیر بین آمریکا و پاکستان، این کشور همچنان یکی از مهم‌ترین شرکای ضد تروریسم آمریکاست.

جان برنان گفت مبارزه با القاعده نیازمند جنگ جهانی نیست بلکه باید در مناطق مشخصی مثل یمن، سومالی، عراق و شمال آفریقا با آن‌ها جنگید.

به گفته آقای برنان، رویکرد ضد تروریستی باراک اوباما، پراگماتیستی است نه ایدئولوژیک.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

hajiagha

breanwashing people is crime
lies to the people is crimes
advertising your stupid democrcay and human right is crimes, in USA or in Canada rich people and those are working for piolice or millitry or government are having good times and good life
rest of us here living like homeless,
Iran is great country for living and nothings rung with Iran

hajiagha | ۰۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۴
hajiagha

go look in your stupid human right
human right in Canada and USa is worst as Iran
smaggling heroin from afghanistan and murder over 200,000 Iraqi children and family refugee is not human right for west
fu…you human right
Iran have and did better respect to human right
ashamed on you are for propegenda and censorship and lies to the world
آمروز هم مثل همه روزهای لعنتی در کانادا می گذرد و فشار و بدبختی بر مهاجران نگون بخت مسلمان بیشتر از گذشته امیدورم حکومت ایران درس سنگینی به پر گویان و مزاحمان راه آسایش و امنیت مردم ایران بدهد لعنت خدا بر گروهای سیاسی کثیف و وطن فروش درخارج یا داخل ایران

hajiagha | ۰۹ تیر ۱۳۹۰ - ۱۹:۰۱
صفحه 1 از 1 صفحه
آگهی