نسخه شماره 2.5.1

«کاهش پنج سانتی‌متری» آب دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته
عکس از فارس
از میان متن

  • مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی موجودات تالاب ارمیه را در خطر جدی دانست و گفت که مشکل کمبود آب برای جزایر دریاچه ارمیه هم مشکلات زیادی ایجاد کرده است که با وجود اقدامات مناسب همچنان شرایط حاکم نامطلوب است.
مردمک
چهارشنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۱ - ۰۷:۱۵ | کد خبر: 69972

کارشناس مسئول تالاب‌ها در سازمان محیط زیست می‌گوید ارتفاع آب دریاچه ارومیه باز هم کاهش یافته و زور سازمان محیط زیست به وزارت نیرو که تنها یک مورد حق آبه این دریاچه را پرداخت کرده، نمی‌رسد.

مسعود باقرزاده کریمی روز چهارشنبه، ۱۶ فروردین به خبرگزاری مهر گفته است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ارتفاع آب دریاچه ارومیه، پنج سانتی‌متر کاهش یافته است.

آقای باقرزاده توضیح داد که در یک سال گذشته سازمان محیط زیست برای دریافت حق آبه مصوب از سدهای نزدیک این دریاچه، رایزنی‌های مختلفی با وزارت نیرو داشته که این وزارتخانه تنها یک مورد حاضر به رهاسازی آب به میزان حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب شد.

این آب از سدی که روی رودخانه شهرچای ارومیه بسته شده به دریاچه ارمیه سرازیر شد.

حالا کارشناس مسئول تالاب‌ها در سازمان محیط زیست می‌گوید دریافت حق آبه دریاچه ارومیه دارای فرایند پیچیده‌ای است که با وجود پیگیری‌های مختلف سازمان محیط زیست، زور این نهاد به وزارت نیرو نمی‌رسد.

حق‌آبه، حداقل آبی است که ساختار و فرآیند اکولوژیک و عملکرد یک تالاب و دریاچه را برقرار نگه دارد. اگر از آب طوری بهره‌برداری شود که حداقل آبی که برای بقای تالاب لازم است فراهم نشود، حق آب رعایت نشده است.

آقای باقرزاده در عین حال گفت که بارش‌های نسبتا خوب برف در ارتفاعات کردستان در فصل زمستان، این امیدواری را به وجود آورده که شرایط دریاچه ارومیه در فصل بهار کمی بهتر شود اما در مجموع وضعیت این دریاچه مناسب نیست.

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی هم امروز وضعیت دریاچه ارومیه را اسفبار خواند  و گفت که هیچ تغییر مثبتی در وضعیت این دریاچه دیده نمی‌شود.

حسن عباس‌نژاد به خبرگزاری کار ایران، ایلنا گفت به دلیل خشک شدن بیش از ۶۰ درصد این دریاچه هوای معتدل ارومیه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی شده است.

این مقام مسئول پیش‌بینی کرد با توجه به وضعیت فعلی، چشم انداز مناسبی برای دریاچه ارومیه وجود ندارد.

مدیر کل محیط زیست استان آذربایجان غربی موجودات تالاب ارومیه را در خطر جدی دانست و گفت که مشکل کمبود آب برای جزایر دریاچه ارومیه هم مشکلات زیادی ایجاد کرده است که با وجود اقدامات مناسب همچنان شرایط حاکم نامطلوب است.

پیش از این، معاون امور استاندار آذربایجان غربی گفته بود که قرار است تا خرداد سال ۹۱ نزدیک به یک میلیارد مترمکعب آب به دریاچه ارومیه سرریز شود.

جواد محمودی نهم اسفند در جلسه کارگروه دریاچه ارومیه که با حضور معاون وزیر نیرو در مهاباد برگزار شد تصریح کرد تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه سالانه به ۷۳ میلیون مترمکعب آب نیاز دارند.

بر اساس برآورد کارشناسان محیط زیست و منابع آبی کشور با توجه به آنکه بیش از ۶۰ درصد دریاچه ارومیه خشک شده است، برای عبور از بحران کم آبی و خشکی، به حداقل سه میلیارد مترمکعب آب در سال نیاز دارد و رهاسازی یک میلیارد مترمکعب آب ذخیره شده در پشت سدهای آذربایجان غربی می‌تواند بخش کوچکی از این نیاز را تامین کند.

پیش از این، مسئول دبیرخانه دائمی شورای منطقه‌ای دریاچه ارومیه در ۳۰ آبان ۹۰ گفت از سال گذشته تاکنون حق‌ آبه تعیین شده سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و كردستان به‌منظور احیای دریاچه ارومیه وارد این دریاچه نشده است.

دریاچه ارومیه، دومین دریاچه آب‌شور دنیا با ۱۰۲ جزیره بزرگ و کوچک است که در اثر خشکسالی و ایجاد سدهای متعدد روی رودخانه‌هایی که به آن می‌ریزند،۶۰ درصد از آن نابود شده و بخشی از آن به دلیل افزایش شوری به حد فوق اشباع، به رنگ قرمز درآمده است.

روند کاهش سطح آب دریاچه ارومیه از ۱۵ سال اخیر آغاز و بیش از شش متر از عمق آن کاسته شده است.

در اعتراض به این وضعیت، مردم شهرهای ارومیه و تبریز تاکنون چندین بار اعتراض و تجمع کرده‌اند که این تجمعات توسط نیروهای نظامی و امنیتی با «گاز اشک‌آور و باتوم» به خشونت کشیده شد و عده‌ای بازداشت شدند. و شعبه ۱۰۴ دادگاه جزایی تبریز، برای ۵۷ نفر از آنها حکم حبس و شلاق صادر کرد.

در این مدت کارشناسان و تشکل‌های فعال محیط زیست بارها نسبت به وضعیت دریاچه ارومیه هشدار داده و از نهادهای مختلف مسئول در ایران خواسته‌اند تا دیر نشده راهکارهای عملی و علمی برای حل این بحران پیدا کنند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

آگهی